aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Danuta Hübner o raporcie 

18 grudnia 2002

Rząd przyjął wczoraj, tj. 17.12. 2002 r. raport o negocjacjach Polski z Unią.

Według minister ds. europejskich Danuty Hübner wynik rokowań akcesyjnych został uznany za bardzo korzystny dla Polski, o czym świadczą słowa: Jako całość, wynik negocjacji uważamy, że jest dla Polski bardzo korzystny. Zostały osiągnięte wszystkie najważniejsze cele określone w 1998 r. w wyjściowym stanowisku negocjacyjnym polskiego rządu.

Minister Hübner powiedział o strategii jaką stosowała strona polska w negocjacjach, rozpoczęto od kwestii najłatwiejszych, przechodząc do trudniejszych i kończąc na najbardziej kontrowersyjnych. Cały proces trwał od marca 1998 do szczęśliwego zakończenia 13 grudnia tego roku. 

Raport przyjęty przez rząd analizuje 31 obszarów negocjacyjnych; zawiera daty rozpoczęcia i zakończenia negocjacji w tych rozdziałach, zakres rokowań, to czego oczekiwaliśmy oraz uzyskane okresy przejściowe, w 43 sprawach. Podkreśliła, że Polska uzyskała najdłuższy okres przejściowy ze wszystkich krajów kandydujących, jeśli chodzi o nabywanie nieruchomości rolnych i leśnych przez obywateli państw UE. Mówiąc o okresach przejściowych, minister zaznaczyła, że ograniczono je do minimum, bo nie są one tylko dobrodziejstwem, ale osłabiają także możliwości korzystania z pewnych unijnych rozwiązań.

Huebner podkreśliła, że uzyskaliśmy najlepsze możliwe rezultaty, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie dla rolników. Warunki "wywalczone" dla polskiego rolnictwa zapewniają nam konkurencyjną pozycję w UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę