Do krajów UE wjedziemy bez paszportu

11 lutego 2004

Obywatele polscy nie będą potrzebowali paszportu, aby wjechać do krajów Unii Europejskiej. Wystarczy im do tego jedynie dowód osobisty - tak wynika z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Wiceminister spraw wewnętrznych Leszek Ciećwierz powiedział, że ustawa ta wprowadza - podobnie jak w innych krajach unijnych - możliwość poruszania się po krajach wspólnoty nie tylko na podstawie paszportu, ale także dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Wiceminister Ciećwierz dodał, że ustawa ta - jako dostosowująca polskie prawo do europejskiego - jest traktowana jako pilna i powinna wejść w życie przed 1 maja, czyli przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Wynika z tego, że w momencie wejścia Polski do Unii polscy obywatele będą mogli do przekraczać granice krajów Unii na podstawie dowodu osobistego.

Leszek Ciećwierz powiedział również, że prawo to mają posiadacze zarówno starych jak i nowych dowodów osobistych. Dodał, że wymieniona nowelizacja wprowadza również inne rozwiązania dostosowujące prawo polskie do unijnego, w tym możliwość przyznawania obywatelom innych krajów unijnych numeru PESEL, czy ich czasowego zameldowania na terenie Polski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę