aaa_TSW_2023
CTR_2023

Dodatkowe pieniądze zasilą program SAPARD

29 marca 2004

Dodatkowe pieniądze, które zasilą unijny program SAPARD w Polsce, będą pochodzić z programu rozwoju obszarów wiejskich oraz podwyższenia przelicznika kursu euro - poinformował w piątek w Olsztynie minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

Szef resortu rolnictwa przebywa w piątek w woj. warmińsko- mazurskiem, gdzie spotyka się z samorządem rolniczym oraz związkami i organizacjami rolniczymi.

"Wniosków jest dużo więcej, niż mamy pieniędzy w programie SAPARD, to cieszy. Cały czas jesteśmy na etapie wydawania tych pieniędzy i o ich braku będziemy mówić w przypadku, gdy wydamy około 90 proc. tych środków, a na razie daleko nam do tego" - powiedział minister Olejniczak.

Dodał, że podjęto już działania w celu pozyskania dodatkowych funduszy, które zasilą program SAPARD. Chodzi o przesunięcie środków z programu rozwoju obszarów wiejskich.

"Drugim działaniem, które już zrobiliśmy, to podwyższenie przelicznika kursu euro. To daje nam dodatkowo ponad 230 milionów złotych na program SAPARD" - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Zaznaczył, że wkrótce po programie SAPARD rozpocznie się realizacja programów z funduszy strukturalnych. Będą mogli z nich skorzystać zarówno ci rolnicy, którzy korzystali z SAPARD-u, jak i ci, którzy nie korzystali z niego.

Unijny program SAPARD został uruchomiony w 2002 roku. Jego celem jest wsparcie m.in. przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych (tzw. działanie 1), inwestycje w gospodarstwach rolnych (działanie 2), rozwój i poprawa infrastruktury wiejskiej (działanie 3) oraz różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (działanie 4).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę