Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Dopłaty dla rolników - w drodze

28 stycznia 2005

Na razie tylko połowa rolników w regionie częstochowskim ubiegających się o dopłaty bezpośrednie, ze środków Unii Europejskiej, dostała pieniądze na konta. Reszta czeka.

- Płyną na konta - zapewnia Stanisław Gmitruk, dyr. śląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Połowa rolników, czyli ok. 27 tys., już otrzymała pieniądze. To średnia krajowa.

Kiedy pieniądze dostaną pozostali rolnicy? - Ustawowy termin to koniec kwietnia, ale staramy się, żeby było to wcześniej - zapewnia Gmitruk. - Gdy tylko pracownicy biur powiatowych Agencji obliczą, ile pieniędzy należy się rolnikowi, informacje przesyłają do naszej centrali w Warszawie, skąd wychodzą przelewy do banku.

Nie obliczono dotąd wypłat dla ok. 20 proc rolników. - Najpóźniej mogliśmy zacząć obliczenia dla gospodarujących w trudnych warunkach, którzy otrzymają wyższe dopłaty. Także później zajęliśmy się gospodarstwami, które były kontrolowane.

Rolników, których wnioski należało sprawdzić, wylosowano w Warszawie. W woj. śląskim padło na 2600 gospodarzy. - Zadziwiające - opowiada dyr. Gmitruk. - Znacznie więcej jest przypadków zaniżenia powierzchni gospodarstwa niż zawyżenia. To pewnie z ostrożności.

A jest ona uzasadniona: - Jeśli rolnik zawyży powierzchnię o mniej niż 3 procent, nie uważamy tego za błąd. Jeśli jednak różnica jest większa, dopłat w tym roku nie dostanie. Takie błędy kontrolerzy znaleźli w 12 procentach sprawdzanych gospodarstw - mówi Gmitruk.

Jeśli różnica między rzeczywistością a wnioskiem jest większa niż 30 proc., dopłat nie byłoby przez trzy lata. - Takich przypadków jednak nie było - zapewnia Gmitruk. - Za to zdarzało się, choć są to jednostkowe wypadki, że rolnik za łąkę podawał ugór.

Są kolejne pieniądze dla rolników: na inwestycje (do 300 tys. zł), na start dla młodych rolników (bezzwrotna premia 50 tys. zł), na tzw. różnicowanie działalności rolniczej (do 100 tys. zł) oraz inwestycje w infrastrukturę związaną z rolnictwem (do 200 tys. zł).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę