Adama_Spyrale_1-31.05.21

Dopłaty nie tylko do działek uprawnych

3 grudnia 2003

Sejm uchwalił Ustawę o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych. Dotacje dostaną osoby posiadające gospodarstwo o łącznej powierzchni przekraczającej 1 hektar, składające się nie tylko z działek rolnych. Dla kieszeni podatników to dodatkowe koszty.

Płatności będą przysługiwać również gospodarstwom, w których nie wszystkie działki zajęte są pod uprawy (np. w ich skład wchodzą również działki zabudowane). Jednak dopłaty będą przyznane adekwatnie do powierzchni upraw, a nie ogólnej powierzchni gospodarstwa.

Zmiany niepokoją Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która musi znaleźć dodatkowe pieniądze: przybędzie beneficjentów, więc trzeba zatrudnić kolejnych pracowników w biurach powiatowych. Większa liczba wniosków to także dodatkowe obciążenie dla budowanego jeszcze IACS-u. - "Już teraz jesteśmy na "ścieżce krytycznej" i nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek opóźnienie" - nie ukrywa Iwona Musiał, rzecznik agencji.

Decyzja Sejmu zwiększy zamieszanie na szkoleniach, które ARiMR prowadzi dla rolników od początku października br. Na razie gospodarze uczą się, jak liczyć dopłaty na podstawie projektu rządowego. - "Proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony, dlatego trenerzy będą szkolić tak, jak do tej pory zaznaczając, że przepisy mogą się zmienić" - informuje rzecznik agencji.

Jeżeli Senat przyjmie poprawki Sejmu to agencja będzie musiała renegocjować umowę z firmą Zapolex, drukującą broszury dla szkolących się rolników. Iwona Musiał obawia się, że wzrosną koszty, dlatego ARiMR będzie prowadzić rozmowy z drukarnią po to, aby stracić jak najmniej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę