Dostali więcej niż sądzili

5 grudnia 2002

Dania zaoferowała początkowo 10 krajom kandydującym na dostosowanie do reguł kontroli granic łącznie 900 mln euro, które zostałyby im wypłacone w latach 2004-2006. Negocjatorzy mniejszych krajów kandydujących do Unii Europejskiej chwalą się, że przewodnicząca UE Dania oferuje im więcej pieniędzy na uszczelnienie granic, niż zaproponowała przed tygodniem.

Główny negocjator Słowacji, Jan Figiel przekazał, że jego kraj dostanie na ten cel 47,5 mln euro, prawie o jedną piątą więcej niż proponowano na początku. O dodatkowych sumach na granice mówią również negocjatorzy Cypru i Litwy.

We wtorek, po dwóch dniach konsultacji z Danią i z Komisją Europejską większość kandydatów twierdziła, że są bliscy porozumienia opartego na duńskich propozycjach kompromisu. 

Główny negocjator Łotwy Andris Kesteris oznajmił, że wynegocjował już wszystkie sprawy dwustronne i że do uzgodnienia na szczycie w Kopenhadze (13 grudnia) pozostały jego krajowi tylko problemy horyzontalne, dotyczące wszystkich kandydatów, takie jak dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rekompensaty budżetowe.

Słowacki negocjator był też zadowolony ze znacznego zwiększenia przez Danię zaoferowanej przed tygodniem Bratysławie kwoty produkcji izloglukozy – z 36,6 do 42 tysięcy ton. Słowacja domagała się dotychczas 60 tys. ton, ale wygląda na to, że zgodzi się na 42 tys. Słowacki negocjator dołączył jednak do postulatów dotyczących podniesienia wyjściowego poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników z nowych państw członkowskich i skrócenia okresu dochodzenia do pełnych dopłat.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę