A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Drzemka grzechem zaniedbania

18 kwietnia 2003

Metropolita lubelski abp Józef Życiński powiedział w Lublinie, że podpisanie Traktatu Akcesyjnego w Atenach to "normalny proces" budowy zjednoczonej Europy. Arcybiskup przestrzegł przed "grzechem zaniedbania", którym byłoby nieuczestniczenie w referendum.

"Zarówno Kopenhaga, jak i Ateny jawią się jako normalny proces budowy tej jedności - o którą apeluje Jan Paweł II od pamiętnej homilii w Gnieźnie - i budowy tej zjednoczonej Europy, w której Polska ma bardzo dużo do powiedzenia, dzięki swoim twórcom kultury i dzięki naszemu potencjałowi duchowemu" - powiedział abp Życiński.

Metropolita lubelski zaznaczył, że on nie używa wielkich słów w odniesieniu do integracji Polski z Unią Europejską. "Słucham komentarzy, w których używa się pięknych poetyckich przenośni, patetycznych sformułowań o tym dniu i złotych zgłoskach. Ja wolę normalność, nawet pisaną szarym kolorem. Jestem przekonany, że Polska od dawna powinna w Europie odgrywać tę ważną rolę, której świadectwem jest nasza kultura, nasz potencjał intelektualny, nasza wrażliwość" - mówił hierarcha.

Abp Życiński obawia się o wynik referendum akcesyjnego,zwłaszcza we wschodniej Polsce.
"Boleję nad tym, ale wydaje mi się, że skuteczna przemiana wymagałaby wielkiego zespolenia działań wielu czynników, władz i środowisk odpowiedzialnych za przygotowania do referendum, tymczasem tego zespolenia nie widzę" - powiedział.

Podkreślił też znaczenie osobistego udziału Polaków w referendum akcesyjnym. "Tak ważne momenty, jak decyzja o naszym miejscu w Europie, wymaga od nas osobistego zaangażowania i osobistego pójścia. Drzemka podczas historycznych momentów jest przynajmniej grzechem zaniedbania" - powiedział.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę