Dziewięć razy trója

9 kwietnia 2004
Najnowszy i ostatni już przed przyszłorocznym terminem akcesji unijny raport na temat stanu przygotowania państw kandydackich nie wypadł dla Polski najlepiej. Komisja Europejska zwróciła nam uwagę na opóźnienia w dziewięciu obszarach, podczas gdy druga na tej liście Malta, została skrytykowana "tylko" sześciokrotnie. Za prymusa uznano Słowenię, do której w raporcie praktycznie nie zgłoszono znaczących uwag.

Dwie zasadnicze grupy uwag KE to, po pierwsze, stopień przygotowania systemów monitorujących rozdzielanie dopłat (IACS) oraz agencji płatniczych, a po drugie bezpieczeństwo żywności, obejmujące kontrolę oraz wdrażanie odpowiednich przepisów. Dotyczy to zwłaszcza sektora mięsnego oraz mleczarstwa.
Krytyczne uwagi na temat pierwszego obszaru dotyczą większości krajów kandydackich. Oprócz Polski, zarzuty dotyczące poważnych opóźnień w przygotowaniu systemu IACS oraz agencji płatniczych zostały skierowane także pod adresem Czech i Węgier. Niewdrożenie "ajaksu" na czas może zablokować przepływ unijnych pieniędzy nie tylko na płatności bezpośrednie, ale i na fundusze strukturalne. W wypadku nieprzestrzegania norm jakości i higieny żywności karą może być natomiast zakaz eksportu produktów, zwłaszcza mięsnych lub mleczarskich, na rynki krajów UE. Polsce zarzucono niedostateczny poziom kontroli żywności na granicach oraz nieprzygotowanie systemu obrotu półproduktami zwierzęcymi, które mogą przenosić BSE i inne choroby zwierząt.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę