CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

e-Rewolucja ominęła Polskę

10 marca 2005

Z raportu Komisji Europejskiej na temat rozwoju e-governing, czyli usług świadczonych przez urzędy publiczne obywatelom i firmom, wynika iż Polska jest w tej kwestii na przedostatnim miejscu. Wyprzedzamy jedynie Łotwę...

W rankingu 25 krajów Unii, Polska zajmuje dopiero 24 miejsce, z zaledwie 10 procentami usług publicznych dostępnych przez Internet. Na te liche 10 proc. składają się rozliczenia z ZUS oraz możliwość wypełnienia deklaracji celnych (SAD).

Nieco lepiej jest z informacjami urzędów prezentowanymi online. Za zawiadomienia na temat publicznych przetargów oraz informacje o ofertach pracy otrzymaliśmy 75 proc. oceny. Ale już za granty dla studentów, którzy jakby nie było najlepiej radzą sobie z Internetem, Polska otrzymała ocenę 0,00 proc.

Tymczasem Szwedzi mogą w ten sposób załatwić 74 proc. spraw, Estończycy 60 proc., Francuzi czy Irlandczycy połowę, a najgorsi w "starej" Unii Luksemburczycy - 20 proc, donosi "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem Komisji Europejskiej e-rewolucja w urzędach publicznych daje olbrzymie i zupełnie wymierne zyski finansowe. Gdyby ją szybko, skutecznie i bez tzw. "przekrętów" wprowadzono moglibyśmy pewnie zapomnieć o narzekaniach polityków na zwiększające się wciąż dziury budżetowe.

Usługi świadczone przez Internet to nie tyko oszczędności finansowe, czy oszczędność czasu ale także podniesienie jakości usług - skracają się kolejki w urzędach po dokumenty, maleje arbitralność decyzji urzędniczych i spada korupcja, informuje Gazeta .

Perspektywy piękne, ale w obliczu co najmniej pięcioletniego opóźnienia Polski wobec krajów "starej" piętnastki jest raczej nierealne byśmy szybko dogonili nawet pozostałe żółwie UE. A tym brakuje "tylko" dwóch lat by dojść do obecnego poziomu piętnastki.

Przed nami wybory, podczas których pewnie wiele usłyszymy o wypełnianiu postanowień strategii lizbońskiej promującej wzrost gospodarczy i większe zatrudnienie. Pamiętajmy jednak, że większość polityków traktuje swoją pozycję jako zawód, a nie służbę Polsce, stąd też rzucanie słów na wiatr i podejmowanie nieprzemyślanych decyzji ad hoc nie jest wśród nich nieetycznym postępowaniem...


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę