a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

"Europa: mity, modele, symbole"

15 stycznia 2003

Międzynarodowe Centrum Kultury opublikowało nową książkę o UE. "Europa: mity, modele, symbole" Krzysztofa Kowalskiego to swoisty przewodnik po świecie europejskich wyobrażeń i symboli.

Książka Krzysztofa Kowalskiego jest jednak na ich tle opracowaniem wyjątkowym – przedstawia zjednoczoną Europę poprzez historię ważnych dla niej "ikon". Autor skupia się na symbolicznych i mitologicznych aspektach instytucji europejskich przedstawia je na przykładzie flagi europejskiej i hymnu.

Ten swoisty przewodnik po świecie europejskich wyobrażeń powstał w wyniku detektywistycznych wręcz poszukiwań autora w archiwach Rady Europy, Komisji Europejskiej oraz bibliotekach Belgii, Francji i Szwajcarii. Analiza obejmuje historie powstania, oficjalne znaczenia symboli oraz sens towarzyszący im w popularnym obiegu. Nie wszyscy, zwłaszcza w Polsce, zdają sobie na przykład sprawę, że symbolika europejska ma swoją wykładnię chrześcijańską, nie przedstawianą zazwyczaj w oficjalnych dokumentach, lecz obecną w świadomości wielu Europejczyków.

Dopełnieniem książki są szeroko prezentowane dokumenty oficjalne, korespondencja oraz projekty (także te nie zaakceptowane) flagi i hymnu europejskiego.

Krzysztof Kowalski, ukończył etnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2000 r. obronił doktorat na Wydziale Historycznym tej uczelni. Obecnie pracuje w Katedrze Europeistyki UJ oraz Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Materiały do książki zbierał podczas pobytów na stypendiach m.in. rządu Szwajcarii, Fundacji Batorego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę