CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Europa nie jest zagrożeniem

2 czerwca 2003

Dla Polski nowa Europa po rozszerzeniu Unii Europejskiej nie jest zagrożeniem, daje jej nowe szanse, a pozostawanie poza nią osłabi Polskę  – oświadczył w piątek, 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, który uczestniczył w kongresie Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej.

Rozszerzenie Unii Europejskiej jest wielką szansą dla Polski liczącej na szybszy rozwój cywilizacyjny, ale także szansą dla Unii na zwiększenie potencjału i nową dynamikę – powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski, otwierając w Warszawie kongres Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej.

W kongresie uczestniczył brytyjski premier Tony Blair, współtwórcy Strategii Lizbońskiej, która jest najważniejszym programem społeczno-gospodarczym Unii Europejskiej.

Zdaniem szefa brytyjskiego rządu, dla Polski i dla Wielkiej Brytanii strategią powinno być włączenie się do nowej Europy, skorzystanie z uczestnictwa w niej i wzięcie udziału w debacie o jej przyszłości.

Blair podkreślił, że "zarówno Polska jak i Wielka Brytania opowiadają się za tym, aby rozszerzona UE była Europą narodów, a nie federalnym superpaństwem". Dodał, że "Europa musi przeprowadzić reformy ekonomiczne, aby móc sprostać globalnym wyzwaniom dynamicznie zmieniającego się świata". Blair podkreślił, że stosunki transatlantyckie są bardzo ważne i powinny być utrzymane. "Europa i Stany Zjednoczone powinny być sojusznikami" – oświadczył.

Europejska Wspólnota, przyjmując dziesięć państw byłego bloku wschodniego, otwiera nowy rozdział w swych dziejach –  zaznaczył prezydent Kwaśniewski. Wyraził przekonanie, że zjednoczona Europa jest zdolna do skutecznego podejmowania wyzwań przyszłości, czego dowodzi – jak powiedział – Strategia Lizbońska, "jeden z najbardziej ambitnych projektów Unii Europejskiej".

To znakomity przykład działania, które wyrosło ze wspólnych interesów i problemów – powiedział. Jak dodał, jej realizacja zadecyduje o miejscu Europy na scenie światowej i pozycji w cywilizacyjnym rankingu. – To gra o przyszłość, także o naszą przyszłość – podkreślił Kwaśniewski.

Jak zaznaczył, obecnie zasadnicze jest pytanie, czy Polska chce rozwiązywać swe problemy razem z partnerami z Unii Europejskiej, czy też chce być pozostawiona sama sobie. Wierzę, że wybierzemy udział w zjednoczonej Europie, udział w Strategii Lizbońskiej i współodpowiedzialność, bez której nie ma wspólnego sukcesu –  powiedział.

Prezydent podziękował też Wielkiej Brytanii za poparcie polskich dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej. Podkreślił, że Polska chce Europy otwartej, opartej na partnerstwie i solidarnej współpracy oraz mającej silne więzi transatlantyckie. Jak dodał, współczesny świat pełen jest konfliktów, których rozwiązanie wymaga zgody, a nie podziału między światowymi demokracjami.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę