aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Europaszport" dla wykształconych

27 lutego 2004

Od 2005 roku obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy, będą mogli ubiegać się o pracę w innych państwach członkowskich, pokazując "Europass", czyli dokument zawierający całą historię studiów, szkoleń, nabytych kwalifikacji posiadacza.

Taki "europaszport dla wykształconych" powinien ułatwić znajdowanie pracy najlepiej odpowiadającej predyspozycjom, zapewni bowiem przejrzystość i możliwość szybkiego uznawania kwalifikacji.

Ponadto będzie sprzyjał kształceniu ustawicznemu, zdobywaniu i doskonaleniu kwalifikacji przez całe życie zawodowe - podkreślali w czwartek zebrani w Brukseli ministrowie edukacji obecnych i przyszłych państw UE, w tym wiceminister Ewa Freyberg z Polski.

"Europass", korzystny dla ludzi dynamicznych, chętnych do nauki i poznawania świata, będzie jednym z elementów realizacji tzw. strategii lizbońskiej. Ma ona służyć poprawie konkurencyjności gospodarki unijnej, pobudzaniu wzrostu i tworzeniu nowych i lepszych miejsc pracy.

Prócz podstawowych danych posiadacza "Europass" ma zawierać życiorys (CV), sporządzony według jednolitego europejskiego wzoru, który już teraz można znaleźć na stronach internetowych Europejskiego Biura Doboru Personelu (EPSO).

Drugim załącznikiem byłaby lista dyplomów z informacją o programie studiów, żeby można było łatwo je porównać z odpowiednimi studiami w innych krajach Unii. Trzecim załącznikiem byłby opis znajomości języków obcych, czwartym - staży, a piątym i ostatnim - nieformalnych kursów.

W czasie gdy ministrowie edukacji dyskutowali o "Europassie", Komisja Europejska opublikowała raport, z którego wynika, że spodziewana migracja obywateli nowych państw UE do starych państw członkowskich sięgnie nieco ponad milion osób i może się okazać bardziej niebezpieczna dla nowych państw niż dla starych.

"Biorąc pod uwagę profil potencjalnych migrantów, perspektywy (dla starych państw członkowskich) są stosunkowo pozytywne. Państwa przyjmujące mogą oczekiwać podaży siły roboczej wysokiej jakości - młodych, wykwalifikowanych i głównie samotnych ludzi" - czytamy w raporcie.

To zła wiadomość dla takich krajów jak Polska. Z raportu wynika, że kraje przystępujące do Unii stoją w obliczu perspektywy poważnego "drenażu młodzieży" i "drenażu mózgów", gdyż stanowczą wolę wyjazdu deklaruje nawet do 5 proc. ludzi młodych i z wyższym wykształceniem i przeszło 10 proc. studentów.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę