EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Fiasko w Brukseli

15 grudnia 2003

Przywódcom obecnych i przyszłych członków Unii Europejskiej nie udało się przyjąć unijnej konstytucji.

12-13 grudnia b.r. osiągnięto w Brukseli porozumienie w 82 punktach. Zgody zabrakło m.in. w kwestii składu Komisji Europejskiej oraz podziału miejsc – przede wszystkim w Radzie UE. W pierwszych gorączkowych reakcjach mówiono o totalnym braku porozumienia w sprawie siły głosów krajów członkowskich w przyszłej, po 2009 roku, Unii. – Nie ma żadnego dramatu, mamy działające instytucje, poszerzenie nastąpi 1 maja 2004 roku – uspokajał prezydent Francji Jacques Chirac, odnotowując jednak, że „ze strony Polski i Hiszpanii zabrakło elastyczności”.

Kolejne warianty były odrzucane przez Niemcy, Francję lub Hiszpanię. Polska godziła się tylko na tzw. klauzulę rendez-vous, czyli odłożenie na kilka lat decyzji o ewentualnej modyfikacji rozwiązań przyjętych w Nicei. Premier Miller przyznał, że nie znalazło to szerszego poparcia. – Niektóre państwa uznały, że przedstawione propozycje są nie do przyjęcia; chcą porozmawiać ze swoimi parlamentami – wyjaśniał premier Włoch Silvio Berlusconi. – Potrzeba więcej czasu, by pogłębić i poszerzyć dyskusję, także z własnym społeczeństwem – mówił premier Leszek Miller.

Dalsza debata odbędzie się pod kierownictwem przejmującej od Włoch przewodnictwo w UE Irlandii. Premier tego kraju Bertie Ahern obiecał, że przygotuje raport w sprawie dalszych losów konstytucji na marcowy szczyt UE.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział ogólnopolską debatę na temat miejsca Polski w zintegrowanej Europie oraz kształtu konstytucji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę