aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Fischler skrytykował Polskę 

25 września 2002

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Franz Fischler skrytykował wczoraj pomysł utrzymania przez Polskę ceł na produkty rolne w okresie przejściowym, w którym polscy rolnicy nie dostawaliby pełnych dopłat bezpośrednich z kasy UE. Jego zdaniem, nie ma także sensu zajmować się wynegocjowaniem niższego VAT na środki produkcji rolnej, gdyż wymagałoby to ponownego otwarcia zamkniętego już działu rokowań (podatki), a lepiej skoncentrować się na jeszcze otwartych kwestiach.

Oba postulaty – utrzymanie przez Polskę ceł na produkty rolne i  wynegocjowanie niższego VAT na środki produkcji rolnej w okresie przejściowym – znalazły się, według "Gazety Wyborczej", w projekcie nowego stanowiska negocjacyjnego Polski na rokowania w sprawie warunków członkostwa w rolnictwie. Rząd traktuje te pomysły jako próbę zapewnienia równych warunków konkurencji polskim rolnikom w przypadku niepełnych dopłat bezpośrednich w pierwszych latach członkostwa.

Utrzymanie ceł byłoby sprzeczne z zasadami jednolitego rynku. W dodatku oznaczałoby, że przepływ towarów między Polską a pozostałymi państwami Unii musiałby być kontrolowany. Byłaby to dodatkowa biurokracja i tak naprawdę nie pomogłaby polskim rolnikom. Nie, to nie jest dobry pomysł – powiedział Fischler, zapytany o to na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Fischler zaznaczył też, że w kwestii postulatu utrzymania zerowego VAT na środki produkcji musiałby przyjrzeć się polskiemu postulatowi. Jednocześnie przypomniał, że dział negocjacyjny "podatki" został już zamknięty.  Wymagałoby to więc ponownego otwarcia zamkniętych spraw, a sądzę, że byłoby lepiej skupić się na jeszcze nierozwiązanych – zniechęcał do podejmowania tego tematu.

Polskie postulaty będą przedmiotem negocjacji dopiero w listopadzie. Fischler nie wykluczył, że Unia wykaże pewną elastyczność, ale zastrzegł, że jest to możliwe w "ograniczonym zakresie". Przy tym nie wykluczył możliwości dokonania korekty zaproponowanych Polsce i innym kandydatom kwot produkcyjnych i plonów referencyjnych zbóż. Ale podkreślał, że takie korekty muszą się opierać na faktach i liczbach, i odbywać się na tych samych zasadach dla wszystkich krajów kandydujących.

Polska ponad to zwraca uwagę, że była susza i dlatego plon referencyjny zboża nie jest właściwy. Zdaniem Fischlera Polska musi wykazać, na ile niezwykły był to rok. Komisarz jednocześnie dodał, że musi być równe traktowanie i wszystko oparte na obiektywnych faktach i liczbach. 

Fischler zastrzega, że nie będzie targowania ani politycznych decyzji o kwotach.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę