aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Forum w Krynicy bardziej zbliża niż rozdziela

4 września 2002

W Krynicy - Zdroju w dniach 5 - 7 września 2002 będzie odbywało się XII FORUM EKONOMICZNE.  Ideą przewodnią tegorocznego Forum jest "Europa po integracji - pokonać problemy, sprostać wyzwaniom".

Jan Golba, burmistrza Krynicy-Zdroju, na temat tego przedsięwzięcia mówi: – Pomysł zorganizowania Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju zrodził się kilkanaście lat temu podczas rozmowy z Zygmuntem Berdychowskim, który jest w zasadzie jedynym inicjatorem i twórcą tego przedsięwzięcia.

Miało to być spotkanie skupiające polityków, finansistów, ludzi biznesu, nauki i tych, którzy są zainteresowani nawiązywaniem kontaktów. Chodziło o to, aby dać im możliwość wymiany poglądów, uzyskiwania informacji, nawiązania kontaktów pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej, ze względu na to, że przede wszystkim tych państw, po przemianach jakie nastąpiły w latach 90., wówczas nie stać było na uczestniczenie w słynnym Forum w Davos, zainicjowanym przez szwajcarskiego profesora Schwaba.
Mieliśmy na uwadze przede wszystkim ułatwienie kontaktów tym państwom. Najpierw odbywało się to na szczeblu ministrów, vice ministrów, szefów firm. Już pierwsze Forum wykazało jednak, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na podobne kontakty, które po upadku komunizmu w tej części Europy zostały zatracone i trzeba było zacząć budować je od nowa.

Z roku na rok te spotkania przybierają coraz większy format, rozmach i uczestniczą w nich coraz ważniejsze osoby - prezydenci i premierzy. W Forum chodzi o to, aby wspólnie spotkali się politycy, finansiści, przemysłowcy, biznesmeni, ludzie nauki i dyskutowali, przekonywali do swoich stanowisk i rozwiązań oraz nawiązywali kontakty.


Przygotowania do tegorocznego Forum wyglądają nieco odmiennie, zasady zmieniły się zdecydowanie - wiąże się to z zaostrzeniem kwestii bezpieczeństwa po wydarzeniach z 11 września 2001. Nie sądzę jednak, aby miały nastąpić zdarzenia przeszkadzające Forum - Krynica-Zdrój jest jak na razie miejscem wyjątkowo spokojnym. Tematy bardziej nas zbliżają niż rozdzielają, nie są one aż tak kontrowersyjne. Może się oczywiście zdarzyć coś nieprzewidzianego, ale staramy się być na wszystko przygotowani.

Zygmunt Berdychowski, inicjator i Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, zapraszając na kolejną, już XII edycję Forum mówi: – Dziś, dzięki obecności i aktywnemu udziałowi w Forum przedstawicieli polityki, gospodarki, finansów, nauki i mediów z państw Europy Środkowej i Wschodniej a także naszych zachodnich partnerów oraz dzięki aktualnym i ważkim tematom dyskutowanym w jego trakcie, Forum stało się dużym i ważnym wydarzeniem w naszym regionie Europy.

Z Państwa udziałem chcemy dalej kontynuować misję Forum:

budowanie platformy politycznej i gospodarczej współpracy, bezpieczeństwa i zaufania, szczególnie wśród państw Europy Środkowo - Wschodniej.

Wypełnianiu tej misji służyć ma również tegoroczne Forum poświęcone przede wszystkim wizji przyszłej Europy, ale także zagadnieniom gospodarczym, politycznym, społecznym i bezpieczeństwa międzynarodowego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę