Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości o barierach

2 czerwca 2003

Najważniejszą barierą dla przedsiębiorczości są sami ludzie. Innowacyjność ich postaw może przenosić góry pod warunkiem, że uwierzą w swoje możliwości – uważa prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Ewa Sadowska-Kowalska.

Abyśmy mogli być konkurencyjni na rynku Unii Europejskiej, trzeba to Polakom uświadamiać. Rozbudzać ich świadomość, kształtować umiejętności, edukować i to jest nasze zadanie –  powiedziała E. Sadowska-Kowalska. – W naszym kraju, na przykład, nigdy nie musieliśmy   przygotować dzieci do tego, że będą musiały w ciągu swego życia kila razy zmienić zawód –  dodała.

Podobnie jak nie wiemy co to jest "społeczeństwo obywatelskie". A to jest, po prostu, odpowiedzialność za wszystko co się robi. Takiej odpowiedzialności zwyczajnie u nas nie ma –  podkreśliła.    

Według Sadowskiej-Kowalskiej, dwunastoletnie obserwacje pracowników Fundacji pozwoliły ustalić, że naganną cechą polskich przedsiębiorców jest tzw. krótkie myślenie. Ułomność tę powoduje walka z biurokracją, z systemem podatków, nierzadko z korupcją. Według Fundacji, nawet najgorsze warunki nie powinny jednak być usprawiedliwieniem dla przyjmowania biernej postawy. Uważa ona, że jest to poddanie się "na wstępie" i utrata szans na walkę z konkurencją.   

Czasami możemy odnieść wrażenie, że na naszych zajęciach  mówimy o nierzeczywistym, lepszym, idealnym świecie. Ale naszym zadaniem nie jest narzekanie, ale mówienie o tym jak powinno być. Gdybyśmy mówili tylko o trudnościach nie do przezwyciężenia, nie mielibyśmy szans na osiągnięcie czegokolwiek –  dodała prezes Fundacji.

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości powstała dwanaście lat temu w Łodzi. "Kształci i przebudowuje świadomość" Polaków. Realizuje programy nastawione na rozwój przedsiębiorczości, kształtowanie postaw i uczenie umiejętności pomocnych w walce z konkurencją.

Działa głównie na rzecz małych i średnich firm. Ważne miejsce w działalności Fundacji zajmują programy kierowane do rolników. Prowadzi szkolenia i seminaria, których tematyka dotyczy zagadnień ekonomicznych, integracji Polski z UE. Uczy pokonywania stresu związanego z podejmowaniem pracy. Jej statutowym celem jest kształtowanie kariery zawodowej absolwentów szkół średnich i wyższych.

Fundusze na działalność uzyskiwane są z krajowych i zagranicznych środków pomocowych, m.in. z Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę