a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Gdzie rolnicy pójdą po fundusze z UE

31 października 2003

Informacje o funduszach dla rolnictwa i pomoc przy sporządzaniu niezbędnej dokumentacji zainteresowani uzyskają w ośrodkach doradztwa rolniczego.

Sejm przyjął 29 bm. ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Ustawa ustala kompetencje dla jednostek organizacyjnych, które mają wdrażać działania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Dotyczy to m.in. spraw związanych z uzyskiwaniem rent strukturalnych, pomocy na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów UE, wsparcia dla grup producentów rolnych, gospodarstw niskotowarowych, rolnictwa na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, przedsięwzięć związanych jednocześnie z rolnictwem i ochroną środowiska, z zalesianiem gruntów rolnych.

Finansowanie PROW w 80 proc. odbywać się będzie ze środków Unii Europejskiej, a w 20 proc. z pieniędzy krajowych. Fundusze UE pochodzą z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie. Rząd musi zatwierdzić projekt planu rozwoju obszarów wiejskich do połowy marca 2004 r. Po akceptacji planu przez Komisję Europejską rząd w rozporządzeniu ureguluje szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy, a minister rolnictwa ogłosi jej plan w Monitorze Polskim.

Natomiast ARiMR ma otrzymać akredytację agencji płatniczej po wejściu do UE – do jej zadań będzie należało udzielanie pomocy i kontrola, czy pomoc tę wykorzystuje się zgodnie z planem. Natomiast potrzebne informacje o funduszach i pomoc przy sporządzaniu niezbędnej dokumentacji zainteresowani uzyskają w ośrodkach doradztwa rolniczego.
Ustawa wejdzie w życie 1 maja 2004 r.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę