Bayer_dekalb_lipiec_2020

Glosariusz negocjatora

19 czerwca 2002

  Słownik Unii Europejskiej


   A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z

   Bibliografia
 Warszawa, 19 stycznia 2001

Mam przyjemność przedstawić kolejną publikację wydaną w ramach programu Zrozumieć Negocjacje. "Glosariusz Negocjatora" jest poszerzoną wersją słownika, który po raz pierwszy ukazał się jako część publikacji "Negocjacje członkowskie. Polska na drodze do Unii Europejskiej". Obecnie trwają prace nad trzecim, uaktualnionym i poszerzonym wydaniem tej książki. Przygotowywane jest także drugie wydanie angielskiej wersji językowej tej pozycji pod tytułem "Accession Negotiations". Poland on the Road to the European Union". Powodzenie tych oraz innych publikacji z serii Zrozumieć Negocjacje udowodniło chłonność i otwartość polskiego odbiorcy na informacjo dotyczące negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

            Niniejsza pozycja ma charakter nieco odmienny od poprzednich dwunastu - jest bowiem spisem ponad dwustu haseł dotyczących procesu negocjacyjnego, którymi posługuje się negocjator państwa kandydującego o członkostwo w Unii Europejskiej. Oprócz słownictwa niezbędnego dla polskiego czytelnika, postanowiliśmy zamieścić także wybrane terminy związane z historią, instytucjami i politykami Unii Europejskiej. Glosariusz rozpoczyna się od terminu acquis communautaire, które jest kluczem do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej. To właśnie sprawne przyjęcie i wdrożenie dorobku prawnego Wspólnot Europejskich umożliwi Polsce i pozostałym kandydatom szybkie wejście do Unii Europejskiej. Glosariusz kończy się hasłem "Zrozumieć Negocjacje". Program Zrozumieć Negocjacje, realizowany od dwóch lat, ma na celu przybliżenie społeczeństwu polskiemu procedur i przebiegu rokowań akcesyjnych. Obok negocjacji akcesyjnych, to właśnie działania legislacyjne i informacyjne decydują o tempie i jakości procesu integracyjnego Polski. Im lepiej będziemy dostosowani do struktur europejskich oraz im bardziej będziemy poinformowani o zasadach funkcjonowania Unii, tym większe będą możliwości realizowania naszych interesów narodowych na forum europejskim i światowym.

            Mam nadzieję, że "Glosariusz Negocjatora" okaże się pomocny w interpretacji często skomplikowanego "języka integracyjnego", którym posługują się politycy i urzędnicy. Znajdzie się on również na płycie kompaktowej "Negocjacje o członkostwo Polski w Unii Europejskiej" oraz na przygotowywanej właśnie stronie internetowej www.negocjacje.gov.pl.

Jan Kułakowski
Pełnomocnik Rządu do Spraw Negocjacji o Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


Publikacja powstała przy wsparciu UKIE


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę