aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Günter Verheugen Człowiekiem Roku

28 maja 2003

Każdy Polak i każda Polka zasługują na miano Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". To wasza praca zmieniła Polskę – mówił Günter Verheugen, któremu wczoraj Gazeta przyznała taki tytuł.

Verheugena, komisarza UE do spraw rozszerzenia został nagrodzony za przekonywanie Europy do Polski i Polski do Europy.

Był politykiem – w odróżnieniu od technokratów – i w zjednoczenie Europy zaangażował się bez reszty, z zapamiętaniem – mówił Bronisław Geremek w swej laudacji.

Ciepłych słów laureatowi nie szczędzili także prezydent Aleksander Kwaśniewski i premier Leszek Miller. Pierwszy przypomniał, że Verheugen od początku nie miał wątpliwości, że Polska wejdzie do Europy, drugi stwierdził, że gdyby ogłoszono konkurs, kto najbardziej kojarzy się z Europą, to Verheugen niechybnie zająłby pierwsze miejsce jako Pan Europa.

Sam laureat, dziękując za nagrodę, powiedział, że przyjmuje to uznanie nie dla siebie, ale dla wszystkich świetnych ludzi, którzy pracowali z nim w Brukseli i tu, w Warszawie. Ale mówił też o Polakach, którzy uważają, że są za Europą, ale nie za UE: To sprzeczność! Oznacza to odrzucenie wszystkiego, czego Europa dokonała. Pokoju, pojednania Niemców z sąsiadami, usunięcia dominującego wpływu wielkich krajów na małe, dobrobytu. Verheugen wspominał negocjacje i dramatyczne chwile na grudniowym szczycie w Kopenhadze: Stawiamy na Polskę, która wzmocni Unię. I dlatego tak spieraliśmy się o warunki przystąpienia. W rezultacie Polska otrzymała bardzo dobry traktat.

Jak wejdziemy do Europy, to dopiero zobaczycie, jacy jesteśmy bezczelni – żartował Adam Michnik.

Na konferencji prasowej z udziałem Verheugena i premiera Millera. Verheugen musiał wyjaśniać zaniepokojonemu dziennikarzowi, że ocenę Polski na 2 z plusem wystawił, stosując cenzurki niemieckie. Według polskich oznaczałoby to 5 z plusem, a więc bardzo dobrze. Prosił, żeby to nieporozumienie koniecznie wyjaśniać.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę