Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Huebner kontra Blair i Chirac w walce o tytuł "Europejczyka Roku"

29 września 2003

Minister ds. europejskich Danuta Huebner znalazła się wśród pięciorga kandydatów do tytułu  "Europejczyka Roku" w kategorii "mąż stanu", przyznawanego przez czytelników brukselskiego tygodnika "European Voice".
Rywalami polskiej minister są premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, prezydent Francji Jacques Chirac, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker i wicepremier Włoch  Gianfranco Fini.

Głosować można wysyłając kupony zamieszczone w tygodniku lub poprzez Internet pod adresem www.ev50.com. Rezultaty  zostaną ogłoszone 2 grudnia.

Huebner została wytypowana do nagrody za "rolę w przekonywaniu Polaków, żeby głosowali +tak+ w sprawie członkostwa UE".

Selekcji dokonało jury, w którym zasiedli m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox i trzej byli premierowie - Belgii Wilfried Martens, Estonii Mart Laar i Szwecji Carl Bildt.

Uznali oni, że Blairowi należy się uznanie za "odwagę w poglądach na temat Iraku", Chiracowi za "przewodzenie międzynarodowej koalicji przeciwko wojnie w Iraku", Junckerowi za "przewodzenie obronie małych państw w debacie o przyszłości Europy", a Finiemu - za "wkład w godzenie rozbieżnych interesów i w kompromis w Konwencie Europejskim".

Prócz tego wytypowano po pięciu kandydatów w dziewięciu innych kategoriach - komisarza, eurodeputowanego, dyplomaty, wizjonera, lidera kampanii, lidera biznesu, dziennikarza, człowieka sukcesu oraz "nieobywatela UE".

Ciekawe, że jury z udziałem Pata Coxa wytypowało również jego samego na kandydata do nagrody w kategorii "lidera kampanii", za "jego niezmordowane wysiłki, żeby przekonać kraje kandydujące do głosowania za członkostwem UE".

Wysoki przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej Javier Solana kandyduje na "dyplomatę roku", a przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing na "wizjonera roku".

Wśród kandydatów na "człowieka sukcesu roku" znalazł się premier Włoch Silvio Berlusconi - za "przetrwanie powszechnej krytyki w czasie burzliwego przewodnictwa jego kraju w UE".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę