EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

IACS będzie gotowy do końca roku

11 lutego 2003

Mimo konieczności wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), system będzie gotowy do końca 2003 roku – zapewnia Aleksander Bentkowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Agencja potrzebuje dodatkowych trzech miesięcy na dostosowanie systemu do wynegocjowanych w Kopenhadze warunków udzielania dopłat bezpośrednich dla rolników. Dotychczasowe prace nad budową IACS były na tyle zaawansowane, że gwarantowały uruchomienie systemu na przełomie czerwca i lipca tego roku. Obecnie agencja będzie musiała wprowadzić zmiany w większości elementów systemu, co spowoduje skrócenie okresu testowania systemu o jakieś pół roku – powiedział Aleksander Bentkowski. Prezes ARiMR podkreślił, że testowanie systemu będzie mogło rozpocząć się w grudniu 2003 roku lub najdalej w styczniu 2004 roku. System będzie natomiast na pewno gotowy do końca kwietnia 2004 roku. Według prezesa ARiMR wprowadzane zmiany nie spowodują wzrostu kosztów ze strony Agencji.

Wynegocjowane w grudniu ubiegłego roku na szczycie Unii Europejskiej warunki uzyskania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników zostały doprecyzowane 4 lutego, kiedy polski rząd zdecydował się przyjąć wariant uproszczony. W związku z tym, że rząd zdecydował o wprowadzeniu w Polsce uproszczonego systemu dopłat oraz dodatkowych dopłat bezpośrednich, wszystkie płatności będą rozliczane z rolnikami w oparciu o hektar powierzchni gospodarstwa i upraw. Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie, rolnicy będą musieli składać jeden wniosek zawierający informację o ogólnej powierzchni gospodarstwa i numery działek, powierzchnię łąk i pastwisk oraz powierzchnię upraw zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych, tytoniu i chmielu.

Dopłaty z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 25% w 2004 roku, 30% w 2005 roku i 35% w 2006 roku otrzymają wszyscy rolnicy, którzy są właścicielami przynajmniej jednego hektara użytków rolnych i złożą odpowiedni wniosek. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć rolnicy uprawiający zboża, rośliny oleiste i wysokobiałkowe, tytoń i chmiel, a także hodowcy bydła i owiec. Na tę pulę dopłat będzie przeznaczone 15% pieniędzy, które Polska może przesunąć z funduszu na rozwój wsi oraz do 15% z polskiego budżetu. Te pieniądze będą wypłacane w zależności od powierzchni dotowanych upraw oraz użytków zielonych (powierzchni paszowych) na wsparcie produkcji zwierzęcej.

Polska wynegocjowała w Kopenhadze dopłaty bezpośrednie w wysokości do 55 proc. wartości dopłat funkcjonujących w państwach Unii Europejskiej w 2004 roku, do 60 proc. w 2005 roku i 65 proc. w 2006 roku. Są to maksymalne limity, jakie można osiągnąć stosując współfinansowanie z budżetu krajowego.

Wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) umożliwi wypłacanie dopłat do produkcji roślinnej i zwierzęcej według standardów i prawa unijnego. IACS ma być sercem skomplikowanego systemu przekazywania unijnych pieniędzy na polskie rolnictwo. Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli będzie miał swoje biura wojewódzkie i powiatowe. W sumie powstanie 331 placówek (16 wojewódzkich i 315 powiatowych). Unijna pomoc będzie wypłacana rolnikom na podstawie złożonych w biurach wniosków. Te będą wprowadzane do Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli. Po wyliczeniu wysokości dotacji pieniądze będą przelewane bezpośrednio na konta bankowe rolników. Środki na dopłaty adresowane do rolników pochodzić będą z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę