CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Im biedniejszy region, tym większa pomoc

16 marca 2004

To, ile i kiedy przedsiębiorca dostanie unijnych pieniędzy, będzie zależało od tego, gdzie prowadzi działalność. Z kolejnych programów Phare 2002 i 2003 zostały wyłączone najbogatsze województwa. Również w ramach funduszy strukturalnych poziom dofinansowania będzie różny w zależności od regionu.

Przedsiębiorcy, którzy już korzystali z dotacji, są rozczarowani, że przy podziale środków nie bierze się pod uwagę efektywności wykorzystania dotychczasowej pomocy ani rodzaju działalności. Podobne opinie wyraża również część organizacji wspierających przedsiębiorczość.

Zwolennicy pompowania większych pieniędzy, żeby rozruszać gospodarczo biedniejsze tereny, powołują się na konieczność wyrównywania różnic między regionami. Dochodzi więc do konfliktu między dwiema unijnymi politykami – regionalną i horyzontalną.

Mamy już doświadczenie w korzystaniu ze środków pomocowych i zamierzaliśmy ubiegać się o kolejne dotacje inwestycyjne, ale dowiedziałem się, że następny program Phare 2002 nie obejmuje regionu mazowieckiego – mówi Wojciech Derwiński, dyrektor handlowy zakładu dziewiarskiego MARGOT.

Firmy z województwa mazowieckiego nie dostaną więc już pieniędzy na inwestycje z kolejnych programów Phare. Także w ramach funduszy strukturalnych przedsiębiorcy z największych aglomeracji będą mieli prawo do mniejszych dotacji niż ich koledzy, którzy działają w biedniejszych powiatach.

Podziału funduszy broni prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Przedsiębiorcy patrzą na to przez pryzmat Phare, a powinni spojrzeć przez pryzmat Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, który będzie uruchomiony znacznie wcześniej niż Phare. Kwota dostępnej pomocy wynosi 360 mln euro – mówi Mirosław Marek prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Jednak to, ile dokładnie z tej ogólnej sumy trafi do konkretnej firmy, zależy również od tego, w jakim działa regionie.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę