EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Jak rozliczyć handel z Unią?

5 kwietnia 2004

Wiele firm zajmujących się handlem z kontrahentami z Unii Europejskiej będzie kontynuowało tę działalność również po 1 maja br. Z sygnałów docierających do redakcji wynika, że nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, kiedy będzie powstawał obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrz-wspólnotowej dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Otóż kwestia ta uregulowana jest w art. 20 nowej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z przepisów tych wynika, że w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstanie piętnastego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano dostawy towarów. Gdy jednak przed upływem wspomnianego terminu podatnik wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury. Z nowych przepisów wynika, że jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Także w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstanie piętnastego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jeżeli zaś przed tym terminem podatnik wystawi fakturę, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia. Przepis ten będzie stosować się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika VAT potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

 

 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę