Jak skorzystać z kredytu w krajach Unii

6 grudnia 2004

Nadal utrzymujące się wysokie oprocentowanie kredytów w polskich bankach, jak sądzili analitycy i wskazywały sondaże, miało spowodować, że Polacy masowo ruszą do oddziałów banków za granicą w celu skorzystania z tanich kredytów. Okazało się jednak, że tak jak w przypadku kont otwieranych przez Polaków, rzeczywistość nie doścignęła oczekiwań.

Kredyt dla cudzoziemca

Rozpoczynając starania o kredyt, w którymkolwiek z banków Piętnastki, musimy być przygotowani na wiele czekających nas trudności. Przede wszystkim, aby rozpocząć procedurę kredytową, będziemy musieli pofatygować się do placówki banku, w którym zamierzamy starać się o kredyt. Zanim jednak udamy się na miejsce warto zapoznać się, przez Internet, z informacjami zawartymi na stronie banku, a dotyczącymi poszukiwanego kredytu. Ze szczególną uwagą powinniśmy przeanalizować warunki, na jakich bank przyznaje kredyt, jakie stawia wymagania i jakich zabezpieczeń zażąda.
Oczywiście istotnymi dla nas będą również koszty przyznania kredytu i oprocentowanie, oraz na samym końcu sposoby i formy spłaty kredytu.
Jeżeli nie mieszkamy za granicą należy, zanim udamy się do banku, zadzwonić i wstępnie zapytać o szanse otrzymania kredytu. Ponadto najpewniej okaże się, że dokumenty, które będą wymagane przez bank będziemy musieli przetłumaczyć (korzystając z usług tłumacza przysięgłego) na język kraju, w którym znajduje się bank.

Będzie ciężko

Banki w krajach Unii, identycznie jak polskie, uzależniają decyzję o przyznaniu kredytu od zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Biorąc pod uwagę różnice w osiąganych dochodach średnio zarabiający mieszkaniec naszego kraju będzie miał większe trudności z uzyskaniem kredytu niż mieszkaniec Unii Europejskiej. Trzeba również liczyć się z tym, iż zagranicznie banki będą znacznie bardziej wnikliwie rozpatrywać wnioski kredytowe składane przez cudzoziemców niż własnych obywateli. Wynika to również z tego, że nie istnieje obecnie jednolity system informacji kredytowej, który pozwoliłby udzielającemu kredyt zagranicznemu bankowi sprawdzić naszą "wiarygodność kredytową" oraz nie ma, w przypadku nagminnego nie spłacania należności, skutecznych sposobów odzyskania przez bank własnych pieniędzy od cudzoziemca zamieszkującego poza granicami państwa. Dlatego nie należy się również dziwić, gdy przedłożone przez nas standardowe formy zabezpieczeń kredytu zagraniczny bank uzna za niewystarczające i aby sobie zrekompensować ryzyko, podniesie nam marżę czy zażąda byśmy zwiększyli swój udział w kredytowanym przedmiocie. Może okazać się, że bank przyzna nam kredyt, np. na nieruchomość tylko na połowę jej wartości.

W przeciwieństwie do zwyczajów panujących w Polsce, w krajach Unii o wiele częściej klienci udają się po kredyty do pośredników (m.in. działających w Internecie), którzy oferują w jednym miejscu wiele produktów z różnych banków. Warto postarać się o kredyt właśnie u nich, tym bardziej, że w jednym miejscu będzie można zapoznać się i porównać oferty wielu banków, a za usługę pośrednik nie pobierze żadnych opłat.

Zagraniczny tańszy?

Wbrew temu co można by sądzić po pobieżnym porównaniu stawek procentowych dla kredytów denominowanych oferowanych przez banki w Polsce a w krajach Unii, i mimo przewagi tych drugich (niże oprocentowanie o kilka punktów), kredyt za granicą ostatecznie nie musi okazać się tańszy. A stać się tak może miedzy innymi za sprawą wysokich kosztów obsługi zadłużenia (przelewy rat na konto kredytodawcy) oraz istnienia ryzyka kursowego szczególnie grożącego osobom zaciągającym kredyty w walutach, a które osiągają dochody w złotych.
Nie ma również pewności, że zachodni bank zaoferuje polskiemu klientowi oprocentowanie oraz pobierze prowizje od kredytu w takiej samej wysokości, jak na przykład od klienta z własnego kraju.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę