AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Jak wejść na nowy rynek?- wskazówki eksporterów

9 lipca 2004

Początek eksportu

Należy skrupulatnie wybrać rynek eksportowy. Eksporter powinien osobiście przeanalizować i zweryfikować na miejscu wybrany rynek. Analiza wybranego rynku eksportowego, nawet w niewielkiej firmie, może liczyć kilkadziesiąt stron.
Warto, choćby pobieżnie, poznać zwyczaje handlowe kraju eksportu. Często w tym celu korzystamy z miejscowego konsultanta.

Eksport warto rozpocząć od współpracy z lokalnym handlowcem. Współpraca z lokalnymi firmami zmniejsza koszty rozpoczęcia działalności eksportowej. Doskonałym miejscem do znalezienia partnerów lokalnych są targi i specjalistyczne konferencje. Warto korzystać z wszelkich form pomocy rządu, jak również organizacji wspieranych funduszami rządowymi. Szczególnie godne uwagi są stoiska organizacji branżowych na targach zagranicznych.

Pamiętajmy też, że przyjemne relacje partnerskie w efekcie przynoszą więcej zysków niż klauzule w kontrakcie.

Wysyłka towaru

Transakcja eksportowa na nowy rynek, zważywszy choćby ilość dokumentów, jest skomplikowana. Błędów nie unikniemy. Należy zaczynać od jednego kontenera by zminimalizować ich ilość. Przy 10 kontenerze błędów będzie znacznie mniej.

Bank

Warto jest korzystać z wszelkich form gwarancji rządowych, ułatwiających pożyczki na nowy projekt eksportowy, jak i finansowanie importera [KUKE i Bank Gospodarstwa Krajowego stale wzbogacają swoje produkty].

Eksportując na nowy rynek trzeba zbadać, czy importer nie był przyzwyczajony do płacenia gotówką. Wielu eksporterów zagranicznych, szczególnie w branżach jak np. eksport zwierząt, wymaga takiej zapłaty.

Zrozumienie subtelności kulturowych kraju eksportu, jak i podejście dyplomatyczne do partnera, ma znaczenie kluczowe, w celu zagwarantowania sobie płatności. Wymóg zaliczki na produkcję jest zazwyczaj oczywisty.

List kredytowy jest sprawą delikatną. Eksporter powinien zawsze korzystać z dobrego banku, a nie filii na rogu, który będzie również doradcą w sprawach płatności.

W polskich warunkach wybór banku nie jest prosty. Bank eksportera musi potwierdzać akredytywę banku importera.
Dane wpisywane do dokumentów powinny być uprzednio wynegocjowane i ustalone przez strony, by uniknąć korekt dokumentów.

Asekuracja

Nigdy więcej niż 20% dochodów nie powinno pochodzić z jednego rynku. Koniunktura w wielu krajach jest zmienna. Powyższe rady są radami zagranicznych eksporterów, którzy odnieśli sukces.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę