aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

"Jak wygrać UE dla Polski"

11 grudnia 2002

We wtorek odbyła się w Sejmie, zorganizowana pod patronatem wicepremiera i ministra rolnictwa Jarosława Kalinowskiego, konferencja "Jak wygrać UE dla Polski".

Uczestnicy konferencji wysunęli generalny wniosek: by wygrać UE dla Polski trzeba przekonać społeczeństwo do przyjęcia Unii, korzystać z unijnych instrumentów i rozwiązań ekonomicznych, zachować Europę ojczyzn. 

Wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski (PSL) przekonywał, że szansą jest rzetelna informacja i argumentacja oraz odpowiedzi na często stawiane przez Polaków pytania: co będzie po wejściu do Unii z naszą kulturą, co będzie z naszą suwerennością, jak będzie wyglądał porządek prawny.

Według przewodniczącego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina można wygrać Unię dla Polski wykorzystując jej instrumenty ekonomiczne, które sprawdzają się w warunkach francuskich, niemieckich, czy nawet fińskich. Ponieważ, jak zaznaczył, są to rozwiązania godne pozazdroszczenia, które w obszarach rolnictwa zapobiegają marnotractwu i korupcji. Serafin uważa, że członkostwo to niewątpliwe zyski, nie tylko w wymiarze finansowym, jednak sprawa dopłat bezpośrednich dla rolników nie może zostać pominięta na szczycie w Kopenhadze. Jego zdaniem potrzebna tu jest rozwaga polityków unijnych, ponieważ to Unia szuka rozwiązań korzystnych dla siebie, a to my mamy mieć korzyści z członkostwa, a nie tworzyć korzyści dla krajów dominujących w Unii.

W konferencji uczestniczył  ks. prof. Henryk Skorowski z Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego zdaniem rozszerzona Europa powinna pozostać Europą ojczyzn. Chociaż Kościół – jak mówił – ma pewne obawy co do zachowania tożsamości dużych i "małych" ojczyzn etnicznych w łączeniu się Europy, to jednak, jeżeli chrześcijaństwo jest uniwersalistyczne, należy dziwić się tym, którzy są przeciwni integracji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę