aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Jednolita pomoc socjalna

3 grudnia 2003

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, Polak zwolniony z pracy w Niemczech odbierze zasiłek dla bezrobotnych w Polsce. Niemcy zrefundują polskiemu rządowi ten wydatek. Takie rozwiązanie umożliwi porozumienie unijnych ministrów do spraw socjalnych, którzy na spotkaniu w Brukseli podpisali się pod projektem nowej dyrektywy wprowadzającej jednolite dla całej Unii zasady ubezpieczeń socjalnych.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w 2005 lub 2006 roku i zastąpią dotychczasowe uregulowania pochodzące sprzed 30 lat. Wtedy nie istniał jeszcze jednolity rynek unijny i Unię dzieliły granice wewnętrzne. Teraz chodzi o to, by usunąć bariery ograniczające swobodę podejmowania pracy niezależnie od miejsca urodzenia czy kraju zamieszkania.

Komisja Europejska, która była inicjatorem nowych przepisów uważa za konieczne stworzenie daleko idących ułatwień tym wszystkim, którzy gotowi są szukać dla siebie miejsca na unijnym rynku pracy a nie ograniczać się wyłącznie do własnego kraju.

Nowe przepisy dotyczą nie tylko zasiłków dla bezrobotnych, obejmują one świadczenia rodzinne, zwrot kosztów leczenia a także emerytury. Możliwa jest więc i taka sytuacja, że polski emeryt przenosząc się na stare lata do Hiszpanii będzie dostawał hiszpańską emeryturę a Hiszpanie otrzymają zwrot z polskiej kasy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę