aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Józef Pinior – pełnomocnikiem ds. Referendum Europejskiego na Dolnym Śląsku

18 września 2002

Wczoraj, tj.17.09.2002 r. na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, poinformowano o powołaniu Pełnomocnika Wojewody Dolnośląskiego ds. Referendum Europejskiego. Został nim lider podziemnej Solidarności, Józef Pinior.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej jest często porównywane do najważniejszych wydarzeń w tysiącletniej historii Polski. Tymczasem debata europejska w Polsce od jakiegoś czasu obraca się wokół zagrożeń a nie szans. Do udziału w przyszłorocznym referendum europejskim i głosowaniu na "tak" trzeba przekonać jak największą liczbę ludzi, także tych których sondaże określają jako "słabych euroentuzjastów".

Jednym ze sposobów na  wielką kampanię europejską na Dolnym Śląsku jest powołanie Pełnomocnika Wojewody Dolnośląskiego ds. Referendum Europejskiego. Pełnomocnik jest w pierwszym rzędzie odpowiedzialny za prowadzenie w regionie akcji  na rzecz udziału i głosowania w referendum za przystąpieniem do Unii  Działania Pełnomocnika powinny dopomóc w informowaniu społeczeństwa o strukturach i zasadach działania  Unii Europejskiej.

Pierwszy Portal Rolny zapytał świeżo powołanego Pełnomocnika, Józefa Piniora  co jeszcze należy do jego zadań  i jaki ma program działań przed referendum. 

Jak chce Pan przekonać Dolnoślązaków, żeby głosowali na "tak" w przyszłym referendum? Jakie kwestie obejmuje Pana program?

Jest to przede wszystkim kampania polityczna, a więc po pierwsze koordynacja tych działań, które już w regionie, w gminach zaistniały. Także działalność edukacyjna. Inspirowanie sympozjów, wykładów na ten temat, zarówno we Wrocławiu, jak i  w małych ośrodkach. Jest to również próba uobywatelnienia, czyli ożywienia społeczeństwa obywatelskiego. Takie działania będę koordynował.

Dlaczego akurat pan został wybrany na Pełnomocnika przez Wojewodę?

Jest to moment historyczny dla Polski, tak jak dwadzieścia lat temu przejście z totalitaryzmu do demokracji. Nasze wkroczenie do Unii  wymaga wyjścia z partyjnych opłotków, z dawnych podziałów, w kierunku budowy miejsca Polski w Europie.

A od czego chciałby Pan rozpocząć pełnienie nowych obowiązków?

Chciałbym zacząć od inicjatyw intelektualnych tj. uczestnictwa w niektórych spotkaniach w szkołach, na konferencjach. Chciałbym przybliżyć tę tematykę w regionach, gdzie nie ma takiego dostępu do informacji jak we Wrocławiu. Mam również zamiar zaprosić członków Partii Pracy z Wielkiej Brytanii. Jest to partia rządząca, która przeżyła bardzo ostre referendum na temat uczestnictwa we wspólnotach w 1975 roku. Mam wśród nich przyjaciół, posłów Parlamentu Europejskiego. To ludzie, którzy pomagali mi w czasach, gdy byłem w Polsce represjonowany.

Panie Pełnomocniku, czy w swoim programie przewiduje pan miejsce dla dolnośląskich rolników?

Oczywiście! Rolnictwo jest jedną z zasadniczych kwestii w naszym procesie akcesji do Unii Europejskiej. Bardzo chciałbym promować te działania polskiej wsi, które mają charakter europejski. Oczywiście przy poszanowaniu naszej tradycji i wykorzystaniu możliwości do unowocześnienia naszego rolnictwa.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę