aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kalinowski na berlińskich targach

21 stycznia 2003

Wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski odwiedził w sobotę międzynarodowe targi rolne "Zielony Tydzień 2003", które odbywają się w Berlinie. Minister uczestniczył w Forum Rolnym Wschód-Zachód, zorganizowanym w ramach imprezy głównej. 

Kalinowski zapowiedział, że Polska będzie wspierać tylko te propozycje reform Wspólnej Polityki Rolnej, które zmierzają do zapewnienia wszystkim członkom UE jednakowych warunków.

Sądzę, że pozytywne efekty powinno przynieść proponowane uproszczenie systemu płatności bezpośrednich – powiedział. Wicepremier RP zaznaczył, że trzeba dążyć do tego, by różnice warunków konkurencji między "starymi" i "nowymi" członkami Unii zostały jak najszybciej zlikwidowane – Nie możemy pozwolić, aby taki stan utrzymał się zbyt długo.

Oferujemy Europie model rolnictwa opartego na zrównoważonym rozwoju – podkreślił Kalinowski. Ważna jest jakość i bezpieczeństwo, a nie tylko cena – dodał. Nasza wieś zachowała dziedzictwo kulturowe oraz naturalne walory przyrodnicze. Dlatego proponujemy rozwój uwzględniający nie tylko aspekty ekonomiczne, a także społeczne i środowiskowe – wyjaśnił.

Kalinowski zaznaczył, że kondycja polskiego rolnictwa zależeć będzie od tego, czy potrafimy przekonać konsumentów w Niemczech i w całej UE do polskiej żywności. I wyraził przekonanie, że to się uda, ponieważ, jak zaznaczył, polska żywność ma wiele walorów.

W tegorocznej edycji "Zielonego Tygodnia" uczestniczy 16 polskich wystawców. Kalinowski nazwał berlińskie targi najważniejszym europejskim spotkaniem przedstawicieli branży rolniczej oraz polityków.

Minister rolnictwa poinformował dziennikarzy, że tematem jego rozmowy z komisarzem Fischlerem w piątek wieczorem były rozbieżności i odmienne interpretacje zapisów prawnych, które pojawiły się w trakcie przygotowywania traktatu akcesyjnego. Chodziło o dopłaty bezpośrednie, szczególnie realizację uproszczonego systemu dopłat, oraz problem kwoty mlecznej – wyjaśnił Kalinowski dodając, że nie ma niebezpieczeństwa, że ktoś będzie nam próbował zmniejszyć tę kwotę.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Franz Fischler zapowiedział przy okazji otwarcia targów w miniony czwartek, że Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu szczegółowe propozycje reform unijnej polityki rolnej. Jedną z głównych zmian ma być uniezależnienie systemu dopłat dla rolników od wysokości i rodzaju produkcji tak, aby można było skuteczniej promować zdrową żywność oraz lepiej chronić środowisko. W swoim wystąpieniu na Forum Wschód -Zachód komisarz Fischler zapowiedział, że Unia Europejska domagać się będzie od wszystkich krajów należących do Światowej Organizacji Handlu (WHO) zmniejszenia o ponad połowę (55%) subwencji rolniczych oraz redukcji średnio o 45% dopłat do eksportu. Unia postuluje także obniżenie ceł na produkty rolne średnio o 36%.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę