aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kampania przeciwników UE

2 maja 2003

Ruch Katolicko-Narodowy, Porozumienie dla Polski, Ruch Odbudowy Polski i NSZZ "S" Rolników Indywidualnych będą wspierać uczestniczące w kampanii referendalnej "Głos – Fundację dla zachowania Polskiego Dziedzictwa" oraz Stowarzyszenie " NIE dla Unii Europejskiej".

Ugrupowania te zapowiadają, że będę prowadzić własną kampanię informacyjną o Unii oraz chcą czuwać nad prawidłową organizacją i przebiegiem głosowania poprzez swoich przedstawicieli w komisjach referendalnych i mężów zaufania.

Przedstawiciele RKN, ROP i PdP podkreślili na konferencji prasowej 30 kwietnia, że z ich punktu widzenia bilans strat i zysków wynikający z integracji z Unią jest negatywny.

Polska straci na wejściu do Unii Europejskiej, przyjmując warunki, które są zaprezentowane przez rząd Leszka Millera, i utrwali się raczej zacofanie Polski w stosunku do krajów Unii Europejskiej
– powiedział szef RKN Antoni Macierewicz.

Przedstawiciele RKN, ROP i PdP uważają, że jednostronne zaangażowanie w kampanię na rzecz integracji z UE władz państwa jest bezprecedensowe. Podkreślili, że "jako osoba firmująca kampanię prounijną występuje Prezydent RP, którego urząd jest powołany do reprezentowania całego narodu".

Podjęcie takiej intensywnej kampanii przez głowę państwa, z zaangażowaniem funduszów i środków państwowych, jest w moim przekonaniu złamaniem podstawowej zasady działania tego urzędu – ocenił przewodniczący ROP, były premier Jan Olszewski.

Jego zdaniem, gdyby prezydent miał firmować – agresję propagandową na polskie społeczeństwo, próbującą narzucić stanowisko prounijne, to to praktycznie kwalifikuje głowę państwa, biorącą udział w tego rodzaju zabiegach, do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

RKN, ROP i PdP domagają się równego dostępu do mediów publicznych w kampanii referendalnej. Według Macierewicza, rząd prezentuje – politykę narzucania propagandowo fałszywego obrazu rzeczywistości i niedopuszczania do mediów wszystkich, którzy chcą obiektywnie informować o UE.

Dodał, że z ich wyliczeń wynika, iż w "Wiadomościach" programu I TVP, – na 40 sekund informacji, które kwestionują wejście Polski do Unii, mamy 20 minut agitacji za integracją.

Zdaniem reprezentantów RKN, ROP i PdP, czas w mediach publicznych powinien być po równo podzielony między zwolenników i przeciwników integracji Polski z UE.

Są oni także zaniepokojeni możliwością zaistnienia nieprawidłowości podczas głosowania w związku tym, że jest ono dwudniowe. Dlatego zaapelowali, aby te osoby, które "są świadome tych zagrożeń", głosowały raczej w drugi dzień referendum – 8 czerwca. Tak, aby uniemożliwić – jak powiedział Macierewicz – w nocy między dniami głosowania dokonywanie jakichkolwiek zmian i manipulacji głosami.

Przedstawiciele RKN, ROP i PdP zaapelowali też do wszystkich "sceptycznych" organizacji, które będą uczestniczyły w kampanii, by "zmobilizowały siły" i wprowadziły swoich reprezentantów do wszystkich komisji referendalnych oraz powołały mężów zaufania.

Szef PdP Gabriel Janowski zapowiedział, że powstanie "mapa słabszych punktów" i będą prowadzone rozmowy, aby również w tych miejscach w komisjach referendalnych znaleźli się przedstawiciele organizacji sprzeciwiających się wejściu do UE.

"Głos – Fundacja dla zachowania Polskiego Dziedzictwa" działa od 1992 r., jej prezesem jest poseł RKN Robert Luśnia, natomiast Stowarzyszenie "Nie dla Unii Europejskiej" związane jest z PdP.

Oprócz tych dwóch organizacji – uprawnionych już decyzją Państwowej Komisji Wyborczej do udziału w kampanii referendalnej – RKN, ROP, PdP zapowiadają też wsparcie dla wszystkich instytucji, które "uczciwie podchodzą do referendum i pokazują rzeczywiste zagrożenia, z którymi mamy do czynienia".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę