Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

KE wzywa Polskę do podniesienia VAT na Internet

21 grudnia 2004

Komisja Europejska oficjalnie wezwała Polskę do dostosowania prawa do regulacji unijnych w zakresie VAT na Internet, czyli do podniesienia stawki VAT na tę usługę do stawki podstawowej wynoszącej w Polsce 22 proc. - poinformowała komisja w komunikacie.

W wezwaniu (tzw. uzasadnionej opinii), które jest elementem rozpoczętej w lipcu tego roku procedury, Komisja nie wzięła jednak pod uwagę tego, że Polska już dostosowała swoje prawo w tym zakresie.

"Komisja podjęła decyzję o wszczęciu procedury 14 grudnia, czyli przed przyjęciem ustawy w Sejmie, i nie wzięła jej pod uwagę" - poinformowały PAP źródła w Komisji. Zdaniem tych samych źródeł Polska powinna przesłać do Komisji ustawę, by ta oceniła jej zgodność z prawem unijnym. Jeśli uzna, że tak jest, to procedura przeciwko Polsce zostanie wstrzymana.

Polski Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT w ubiegłym tygodniu. Dostosowując prawo do unijnych regulacji zdecydował, że od 1 marca 2005 roku na usługi dostępu do internetu będzie obowiązywała stawka 22 proc. Obecnie, od początku tego roku, usługi te są zwolnione z podatku VAT.

Od początku prac nad stawką VAT na internet było wiadomo, że zwolnienie z tego podatku jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska wszczęła w lipcu oficjalne procedury.

Według wcześniejszych zapewnień Ministerstwa Finansów, korzystający z internetu nie stracą na wprowadzeniu 22- procentowego VAT, bo uchwalona w zeszły czwartek ustawa o podatku dochodowym PIT wprowadza ulgę pozwalającą na odliczenie od podstawy opodatkowania do 760 zł z tytułu korzystania z internetu.

Rząd nadal zabiega w Brukseli o zachowanie preferencji - obniżony VAT - dla placówek oświatowych w zakresie korzystania z internetu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę