aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kolegium Europejskie i "Invocatio Dei"

3 czerwca 2003

Prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w poniedziałek wziął udział w otwarciu Collegium Europaeum Gnesnense, (Gnieźnieńskie Kolegium Europejskie) uważa, że brak odwołania do tradycji chrześcijańskich w konstytucji europejskiej byłby paradoksem.

Podczas wszystkich wystąpień Kwaśniewski podkreślał, że – spotkanie w Gnieźnie w symboliczny sposób spina klamrą
prezydencką kampanię rozpoczętą w jednej z dawnych polskich stolic – w Płocku, a zakończoną w najdawniejszej polskiej
stolicy – Gnieźnie.


W programie otwarcia Kolegium znalazły się spotkanie z uczniami gnieźnieńskich szkół, otwarcie pracowni internetowej oraz dyskusja prezydenta z arcybiskupem gnieźnieńskim Henrykiem Muszyńskim. Najobszerniejsze fragmenty swoich wystąpień rozmówcy poświęcili "Invocatio Dei" – odniesieniu do Boga w powstającej konstytucji europejskiej.

Paradoksem jest nie odwoływanie się do chrześcijaństwa, nie odwoływanie się do katolicyzmu i do roli Kościoła. Jest to wręcz obrażające także dla ateistów i agnostyków. Czymże była ta dyskusja tocząca się setki lat z Kościołami i hierarchami Kościoła, jeżeli dzisiaj okazałoby się, że to wszystko było nieważne – powiedział podczas dyskusji prezydent Kwaśniewski.

Prezydent, jak powiedział, wierzy, że to, co jest w tej chwili dyskutowane, jest jeszcze do przepracowania. I ufam, że tak będą działać nasi przedstawiciele w Konwencie Europejskim –  dodał.

W projekcie preambuły przedstawionym przez przewodniczącego Konwentu opracowującego projekt konstytucji, Valery'ego Giscarda d'Estaing, słowo Bóg nie pada. Konstytucja ma czerpać z kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy zbudowanego przez Rzym i Grecję oraz dorobku filozofów Oświecenia.

Arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński podziękował prezydentowi za wyrażone stanowisko. Tam, gdzie wylicza się elementy kultury europejskiej: kultura grecka, kultura rzymska i oświecenie – brak tylko jednego – kultury chrześcijańskiej –  zaznaczył abp Muszyński.

Podczas wizyty w Gnieźnie prezydent zapowiedział, że konsultacje, które będzie prowadził po referendum, nie dotyczą rekonstrukcji rządu. Związane są natomiast ze stanem przygotowania Polski do wejścia do UE.

Chcę rozmawiać ze wszystkimi partnerami politycznymi, którzy są w tym szeroko rozumianym froncie proeuropejskim, o planie działań do 1 maja 2004 r., jak najlepszym przygotowaniu Polski do akcesji, gotowości wsparcia ważnych decyzji w sprawie finansów publicznych, budżetu na rok 2004 i pewnej perspektywy politycznej, związanej z wyborami. Na ile ta data połączonych wyborów europejskich i polskich jest akceptowana –  poinformował prezydent podczas konferencji prasowej. Dodał, że konsultacje chce zacząć w pierwszym dniu po referendum, w poniedziałek rano, od premiera Leszka Millera jako szefa największego ugrupowania politycznego w Polsce.

Otwierając Collegium Europaeum Gnesnense prezydent zwracał uwagę na symbolikę tego wydarzenia. – Oto otwieramy Kolegium Europejskie w Gnieźnie, tuż przed referendum, które – w moim najgłębszym przekonaniu - zadecyduje o polskim wejściu do Unii Europejskiej, mniej niż na rok przed polskim pełnym wejściem do Unii –  zauważył prezydent.

Podkreślił, że tym, co najlepiej przygotowuje nas do nowej rzeczywistości i nowych wyzwań, jest niewątpliwie edukacja i kształcenie młodych ludzi.

Kolegium Europejskie nie powstało dlatego, że jesteśmy w Unii. Ono powstało dlatego, że mądrzy ludzie uznali, że powinniśmy być do tej obecności w Unii jak najlepiej przygotowani –  dodał prezydent.

W spotkaniu prezydenta z mieszkańcami Gniezna wzięli również udział: wicepremier Marek Pol, szef Komisji Europejskiej Józef Oleksy (SLD), senator Krzysztof Piesiewicz (Blok Senat 2001) i Rektor Kolegium Europejskiego w Natolinie Piotr Nowina-Konopka. 

Młodzież pytała prezydenta m.in. czy po wejściu do UE Niemcy nie wykupią polskiej ziemi i czy jest jakakolwiek alternatywa dla wejścia do Unii. Otwieramy szanse dla Polski. Budujemy przyszłość dla nas samych i winni jesteśmy to tym mądrym polskim przywódcom: Mieszkowi I, Bolesławowi Chrobremu i wszystkim innym, którzy nie lękali się Europy –  odpowiadał prezydent.

Collegium Europaeum Gnesnense jest zamiejscowym ośrodkiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod patronatem prezydenta, Sejmu i rządu zostało powołane do życia przez tę uczelnię w 2000 roku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę