aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja Europejska nie widzi zagrożenia funduszy strukturalnych dla Polski

22 grudnia 2003

Alarm jest niepotrzebny. Fundusze strukturalne dla Polski nie są zagrożone, Polska ryzykuje tylko, że mogą chwilę później napłynąć - twierdzi Komisja Europejska

Bruksela nie potwierdza alarmistycznych informacji, jakoby fundusze strukturalne w Polsce były zagrożone, i to zdecydowanie. - Widziałem w jednej z polskich gazet, że występuje tak zwane zagrożenie dla funduszy strukturalnych w Polsce. Jeśli to dowcip, to w złym guście, jeśli to nie dowcip, to jest to również w złym stylu - powiedział w piątek rzecznik Komisji Europejskiej Pierre- Jerome Henin, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Owszem - przyznał Henin - Polska nie spełnia jeszcze warunków niezbędnych, żeby mogła ubiegać się o fundusze strukturalne z Unii Europejskiej, ale, podkreślił jednocześnie, że nie grozi to jeszcze przepadnięciem funduszy - lecz co najwyżej opóźnieniem wypłat. Zresztą i tak faktyczne transfery gotówkowe z Brukseli do Polski będą mogły nastąpić najwcześniej po 1 maja 2004 r., gdy już formalnie będziemy członkiem Unii.

Polsce brakuje przede wszystkim zakończenia procesu legislacyjnego ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o Narodowym Programie Rozwoju. Brakuje też niektórych podstaw (aktów) prawnych do udzielania pomocy publicznej dla przedsiębiorców - jako że fundusze strukturalne dla firm podpadają częściwo pod reguły polityki konkurencji. - Trzeba to oddramatyzować, nie ma powodu wytykać Polski palcem - apelował Henin.

Przypomnijmy, że "Gazeta Wyborcza" już wielokrotnie pisała - m.in. w październiku i listopadzie br. - że z powodu braku nowelizacji ustawy o ZP nie będzie można przyspieszyć terminu rozpisania przetargów w projektach unijnych. Przedstawiciele rządu obiecywali wówczas maksymalne przyspieszenie prac.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę