a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Komunikat MRiRW w sprawie SAPARD-u

5 maja 2003

15 kwietnia bieżącego roku Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań oraz sposobów realizacji zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie gospodarowania środkami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej

Nowelizacja rozporządzenia obejmuje dwie podstawowe kwestie:

  • wprowadzenie przepisów normujących Działanie 4 (różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich)
  • wprowadzenie zmian wynikających z  przyjętych przez Komitet Monitorujący zmian w programie Operacyjnym z 18 grudnia 2002 roku (dotyczących Działań już akredytowanych – 1 (poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych), 2 (inwestycje w gospodarstwach rolnych) i 3 (rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich))

Zmiany te uzyskały już pozytywna opinię krajów członkowskich podczas posiedzenia Komitetu STAR w dniu 29 stycznia 2003 roku. W tej chwili czekamy na ostateczną akceptację Komisji Europejskiej, która powinna nastąpić w tym kwartale, być może jeszcze w maju. Jest to podstawowy warunek dla opublikowania rozporządzenia. Wejdzie ono w życie w ciągu siedmiu dni od daty publikacji.

Wówczas otwarta będzie droga do ogłoszenia przez prezesa ARiMR nowego terminu zbierania wniosków w Działaniu 1 i Działaniu 3. W tym ostatnim przypadku, by można było uruchomić nowy termin zbierania wniosków konieczne jest również podpisanie Rocznej Umowy Finansowej na 2003 rok. Drugim warunkiem ogłoszenia rozporządzenia jest wydanie przez Krajowego Urzędnika Zatwierdzającego (wiceministra finansów) Krajowego Aktu Akredytacji dla Działania 4. 

Resort rolnictwa zbiega, aby stało się to jeszcze w maju. Proces akredytacji trwa od drugiej polowy września 2002 roku, kiedy to ARiMR złożyła procedury wdrożeniowe do akceptacji 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę