Końcowe kompromisy

26 listopada 2002

Przewodnicząca Unii Europejskiej – Dania pracowała w czasie weekendu nad propozycjami "końcowych" kompromisów w negocjacjach członkowskich z 10 krajami kandydującymi, w tym Polską. Wczoraj rano opracowane propozycje zostały przedstawione innym rządom unijnym. 

Dyplomaci unijni nie chcieli ujawniać jednak szczegółów, argumentowali, że propozycje mogą się jeszcze zmienić jeśli któreś z państw członkowskich stanowczo sobie tego zażyczy.  Wiadomo jednak, że propozycje nie mogą radykalnie odbiegać od dotychczasowych (a na pewno muszą się mieścić w ramach narzuconych budżetowi unijnemu przez szczyt UE w Berlinie w 1999 roku i ostatni szczyt w Brukseli 25 października). Rząd duński chciał bowiem uniknąć czasowego rozciągnięcia jakie wynikałoby  z  formalnego zatwierdzania jego propozycji jako formalnego stanowiska negocjacyjnego Piętnastki. Jak podkreślają dyplomaci Unii, taka sytuacja nie dała Danii zbyt wielkiego marginesu swobody w poprawianiu oferty rolnej i finansowej dla kandydatów.

Propozycje, skonsultowane z Piętnastką, zostaną przedstawione przez przedstawiciela Danii i Komisji na osobnych spotkaniach z głównymi negocjatorami krajów kandydujących dziś o godzinie 17.30. Dania oczekuje odpowiedzi kandydatów na propozycje –  2 grudnia 2002 r. 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę