CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Konferencja prasowa ministra Wojciecha Olejniczaka i Joe Borga Komisarza ds. Rybołówstwa i Polityki Morskiej Unii Europejskiej

22 kwietnia 2005

Problemy polskiego rybołówstwa i gospodarka morska w Unii Europejskiej to główne tematy rozmów prowadzonych w czwartek 21 kwietnia br.w ministerstwie rolnictwa. Gościem ministra Wojciecha Olejniczaka był Joe Borg, Komisarz ds. Rybołówstwa i Polityki Morskiej UE.

Podczas spotkania omawiano dwa główne aspekty. Pierwszy z nich dotyczył przyszłości polityki rybackiej w Unii Europejskiej – czy powinna być Wspólna Polityka Morska UE. Drugi dotyczył polskiego rybołówstwa – jak je zmodernizować, aby stało się nowoczesne, opłacalne i zrównoważone.

W naszym kraju z rybactwa utrzymuje się około 5 000 rybaków, ale należy pamiętać, że jest to dla nich jedyne źródło dochodów – powiedział podczas konferencji sekretarz stanu Jerzy Pilarczyk. Minister podkreślił, że głównym celem Wspólnej Polityki Rybackiej jest zabezpieczenie zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów w sposób uwzględniający środowiskowe, ekonomiczne i społeczne uwarunkowania stabilnego rozwoju. Decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane w oparciu o szczegółowe badania i pomiary, które dadzą podstawą do oceny faktycznego stanu zasobów.

Zasady funkcjonowania Europejskiego Funduszu Rybackiego, który będzie obowiązywał od 2007 do 2013 roku oraz polskie stanowisko w tej sprawie - to temat dalszych rozmów Komisarza, które będą prowadzone jutro na spotkaniu z rybakami w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Chcemy zapoznać pana Komisarza z naszymi rybackimi problemami. Przedstawimy też polskie inwestycje zrealizowane przy wykorzystaniu unijnych środków  – zaznaczył minister J.Pilarczyk. Pytany o możliwości zmian kwot połowowych przyznanych Polsce komisarz J. Borg odpowiedział, że kwoty połowowe są ustalane rocznie. Decyzje na 2005 rok już zapadły, a każda ich zmiana wymaga uzgodnień ze wszystkimi 25. członkami Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę