CTR_80917

Koniec SAPARD-u

26 lutego 2004

Ponad 1200 rolników z Kujaw i Pomorza zamierza skorzystać z unijnego funduszu SAPARD. Wnioski przyjmowane były do 20 lutego, ale dopiero wczoraj zostały podliczone, ponieważ rolnicy wysyłali je też pocztą.

Toruński oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjął 1233 wnioski od rolników, chcących skorzystać z dofinansowania z funduszu SAPARD w ramach działania 2 - na inwestycje w gospodarstwach rolnych. 113 rolników chce z unijną pomocą zmodernizować produkcję mleka, trzech zamierza unowocześnić gospodarstwa zajmujące się chowem bydła mięsnego, jeden gospodarz zdecydował się na odbudowę produkcji owczarskiej, 179 - na modernizację produkcji trzody chlewnej i drobiu, a 937 - na zwiększenie różnorodności produkcji swoich gospodarstw. W sumie rolnicy wystąpili o pomoc w wysokości prawie 60,482 mln zł. Toruński oddział agencji ma do dyspozycji na ten cel niewiele ponad 60,327 mln zł. Oznacza to, że pieniędzy dla rolników raczej nie zabraknie, chociaż fundusz w tej części będzie maksymalnie wykorzystany.
Największa grupa gospodarzy zamierza kupić ciągniki i maszyny rolnicze z dofinansowaniem, które wynosi 50 proc. poniesionych kosztów. Umowy z beneficjentami można podpisywać do 1 maja br., ale ARiMR stara się o przedłużenie tego terminu o 2 miesiące. Natomiast środki muszą być ostatecznie wykorzystane do końca 2006 r. (transza za 2003 r.). Transze wcześniejsze należy wykorzystać szybciej - do końca 2004 i 2005 r.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę