aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konieczna reforma polityki rolnej UE

23 czerwca 2005

Brytyjski premier Tony Blair powiedział w środę, że reforma zasad subsydiowania rolnictwa w Unii Europejskiej jest konieczna, aby najbiedniejsze kraje mogły bez przeszkód być uczestnikami handlu światowego.

To nowy argument w kampanii Londynu przeciwko obecnym zasadom wspólnej polityki rolnej, które pochłaniają ok. 40 proc. budżetu UE. Zamiast tego Blair postuluje zwiększenie wydatków na rozwój nowych technologii, naukę i badania. Głównym oponentem jest Paryż.

Blair powiedział w Izbie Gmin, zmiana polityki rolnej jest nie tylko w interesie Unii Europejskiej, ale także najbiedniejszych krajów świata. "Ważne jest, aby postawić tę sprawę jasno" - powiedział premier.

Walka z biedą i zadłużeniem, zwłaszcza w Afryce, są priorytetami tegorocznego przewodnictwa brytyjskiego w grupie G-8 (siedem najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosja).

Zdaniem renomowanej organizacji pozarządowej Oxfam, bogate kraje świata przeznaczają rocznie ok. 250 mld dol. na subsydia dla rolnictwa. Wynikiem jest ogromna nadprodukcja żywności, sprzedawanej następnie po zaniżonych cenach do innych krajów ze szkodą dla tamtejszego rolnictwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę