aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kontyngenty i licencje importowe

13 maja 2004

Ponad 1200 wniosków o licencje na przywóz tekstyliów spoza granic Unii Europejskiej oraz 41 wniosków o licencje na przywóz stali złożyli już polscy przedsiębiorcy w resorcie gospodarki.

Po naszym wejściu do UE zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące ochrony wspólnotowego rynku. W imporcie niektórych towarów Unia stosuje tzw. środki pozataryfowe (chodzi o taryfę celną), w tym kontyngenty ilościowe i licencje przywozowe.

W normalnym trybie polskie Ministerstwo Gospodarki przesyła dokumenty do Brukseli (muszą być kompletne i prawidłowo wypełnione). Tak dzieje się głównie z wnioskami na przywóz stali. W niektórych przypadkach, np. tekstyliów, można zastosować tzw. klauzulę transportową. Polega ona na tym, że towary wysłane przed 1 maja 2004 r. otrzymują licencję importową automatycznie, oczywiście po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego, że w momencie naszego wejścia do UE towar był już w drodze do Polski.

Nieco inaczej jest w przypadku stali. System ochrony unijnego rynku jest tu szczególnie staranny, a przy tym skomplikowany i zmienny, oparty na ciągłym monitoringu przywozu spoza UE. Dla europejskiego hutnictwa zagrożeniem jest tańsza stal pochodząca przede wszystkim z takich krajów jak Ukraina, Kazachstan czy Rosja.

Komisja Europejska przyjmuje wnioski o udzielenie licencji na import stali od 3 maja br.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę