Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Kościół będzie zachęcał do udziału w referendum

2 maja 2003

Referendum akcesyjne jest ważnym wydarzeniem i dlatego też Kościół będzie zachęcał do udziału w nim – powiedział prymas Polski kardynał Józef Glemp. Opinię taką wyraził przed trzydniowymi obradami 322. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęły się w środę, 30 kwietnia po południu w Warszawie.

Prymas dodał, że referendum jest – poważniejszym wydarzeniem niż humory i nastroje polityczne po jednej czy po drugiej stronie.

Według prymasa, ze strony społeczeństwa polskiego potrzebna jest odwaga: "nie lękać się", a ze strony Unii Europejskiej potrzebne są współdziałanie, współpraca i zaufanie wobec Polski.

Metropolita gnieźnieński abp Muszyński podkreślił z kolei, że on sam uważa się i za Polaka, i Europejczyka, aczkolwiek – jak zaznaczył – ma świadomość, iż – identyfikacja z Europą następuje z tym, co jest polskie, co jest nasze, co jest własne. Podkreślił, że udział w referendum jest obowiązkiem obywatelskim, ponieważ jest to wydarzenie wielkiej wagi, które zadecyduje w dużym stopniu o przyszłym kształcie i miejscu Polski. – Stąd też komu los Polski nie jest obojętny, powinien poczuwać się do tego, żeby wyrazić stanowisko w tej sprawie – uważa abp Muszyński.

Zapytany, jaką rolę powinien odegrać Kościół w procesie jednoczenia się Europy, arcybiskup Muszyński powiedział, że Kościół zawsze był czynnikiem scalającym i łączącym, ponieważ ma struktury międzynarodowe i jest Kościołem uniwersalnym. Zaznaczył też, że Kościół jest bardzo mocno osadzony w rzeczywistości narodowej i dlatego przede wszystkim scala ludzi.

Bp Tadeusz Pieronek podkreślił z kolei, że udział w referendum akcesyjnym – jest obowiązkiem moralnym i obywatelskim w tak ważnym wydarzeniu, które dotyczy wielkiego skoku cywilizacyjnego Polski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę