AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Kujawsko - pomorskie: Dostaną trochę mniej

28 lipca 2004

Niespełna 700 rolników z województwa kujawsko-pomorskiego otrzyma obniżone dopłaty bezpośrednie.

69 577 wniosków o dopłaty bezpośrednie złożyli gospodarze z naszego województwa w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To 92 procent uprawnionych.

Do połowy czerwca (czyli w pierwszym terminie) wnioski złożyło 64 013 rolników, do końca czerwca uporało się z tym 68 926 rolników, a po terminie złożyło dokumenty jeszcze 651 gospodarzy.

Nie było kolejek

- Jeszcze w poniedziałek, w ostatnim dniu, biura powiatowe przyjęły 42 wnioski - informuje Stanisław Barłóg, zastępca dyrektora toruńskiego oddziału ARiMR. - Nie było tłoku, ani kolejek.

Ci rolnicy, którzy zdecydowali się na złożenie wniosków dopiero 26 lipca otrzymają dopłaty bezpośrednie obniżone o 18 procent, a nie o 25 procent, jak wcześniej informowała agencja. - Za każdy dzień spóźnienia obniżymy dopłaty o jeden procent, ale nie liczą się dni kalendarzowe, tylko dni robocze - podkreśla dyr. Barłóg.

Naliczą i wyślą decyzje

Do końca sierpnia potrwają kontrole wniosków w gospodarstwach. Prowadzą je geodeci i specjaliści rolnictwa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. We wrześniu pracownicy ARiMR będą naliczali dopłaty bezpośrednie dla każdego gospodarstwa. - Nie znamy jeszcze kursu euro, który będzie stosowany do naliczeń - mówi dyr. Barłóg. Kurs euro zostanie wyliczony ze średniej od stycznia do czerwca 2004 r.

Mogą się odwołać

Właściciele ziemi otrzymają decyzje o przyznanych dopłatach bezpośrednich i ich wysokości w październiku. Jeśli nie zgodzą się z decyzją kierownika biura powiatowego agencji będą jeszcze mieli czas na odwołanie się do dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

Wypłaty dopłat potrwają od grudnia 2004 do końca marca 2005 r.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę