aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Litwa kusi Polaków niskimi podatkami

22 lipca 2004

Litwa jest doskonałym miejscem do inwestowania, to także drzwi do rynku rosyjskiego, łotewskiego i białoruskiego - nie ma wątpliwości Halina Kaman, prokurent firmy Myśliwiec Zap Petro, m.in. sprzedającej urządzenia do dystrybucji paliw.

Litwini są solidnymi partnerami i na palcach jednej ręki można policzyć wypadki niesolidności przy realizacji kontraktów. Opłaca się z nimi handlować, a przede wszystkim tam inwestować. Dodatkowo Litwa, jako nowy kraj członkowski Unii Europejskiej, jest atrakcyjnym miejscem lokowania inwestycji zagranicznych, głównie ze względu na uporządkowane przepisy oraz wysokie tempo wzrostu gospodarczego - mówi Halina Kaman.

Polski eksport na Litwę w 2003 r. (tuż przed wejściem naszych krajów do UE) przekroczył 1,3 mld USD i był tylko o 185 mln USD mniejszy niż do całej Rosji. Nasze firmy coraz chętniej interesują się litewskim rynkiem. Polacy eksportują do tego kraju przede wszystkim produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pokrewnych, maszyny i urządzenia mechaniczne, tworzywa sztuczne i wyroby z nich oraz artykuły spożywcze.

Nowa działalność

Aby skutecznie zaistnieć na litewskim rynku, warto pomyśleć o uruchomieniu tam przedstawicielstwa lub działalności gospodarczej. Wprawdzie proces rejestracji wymaga odwiedzenia kilku urzędów, ale wszystko powinno trwać nie więcej niż 30 dni.

Przy zakładaniu działalności polecam współpracę z miejscowymi partnerami i korzystanie z usług kancelarii prawnych. Oszczędności na prawnikach bywają później najbardziej kosztowne. Warto też znaleźć litewskiego partnera, co znakomicie ułatwia poruszanie się po urzędach - mówi Marek Starczewski, zastępca dyrektora Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich.

Dodaje, że przed uruchomieniem firmy konieczna jest wstępna rejestracja nazwy u notariusza, a w przypadku spółek kapitałowych sporządzenie aktu notarialnego umowy i statutu. Także akty założycielskie innych spółek wymagają wizyty u notariusza. Wcześniej konieczne jest też otwarcie konta bankowego z kapitałem założycielskim i wynajęcie lokalu.

Kapitał założycielski dla spółki z o.o. ustalono na 10 tys. litów, a dla spółki akcyjnej 150 tys. litów. Rejestracji firm z kapitałem zagranicznym oraz przedstawicielstw i filii firm zagranicznych dokonuje Państwowe Przedsiębiorstwo Rejestru z siedzibą w Wilnie. Opłata rejestracyjna wynosi od 200 do 300 litów. Wniosek winien zawierać: dokładną nazwę i adres, wysokość kapitału zakładowego, nazwiska i adresy dyrektora oraz członków rady nadzorczej. Dokumenty należy sporządzić w języku litewskim i potwierdzić u przysięgłego tłumacza - wyjaśnia Marek Starczewski.

Fiskus czeka

Najpóźniej w pięć dni po rejestracji firmy należy ją zgłosić w Rejestrze Płatników Podatków prowadzonym przez Państwową Inspekcję Podatkową, gdzie uzyskuje się numer identyfikacji podatkowej oraz zarejestrować się w rejestrze Płatników Podatku VAT tego samego urzędu miejscowego. Oczekiwanie na dokumenty nie trwa dłużej niż 10 dni.

Na Litwie płaci się około 20 różnych rodzajów podatków, które w porównaniu z innymi krajami UE są bardzo niskie. Odpowiednik polskiego CIT (podatek od zysków podmiotów gospodarczych) wynosi 15 proc., a przedsiębiorstwa zatrudniające do 19 osób z obrotem rocznym nie większym niż 500 tys. litów, korzystają ze stawki 13 proc. i ulgi amortyzacyjnej. Podmioty zagraniczne, które nie mają stałego przedstawicielstwa, opodatkowane są stawką 10 proc. Na Litwie obowiązują dwie stawki podatku PIT: 15 proc. i 33 proc.

Podstawowa stawka podatku od wartości dodanej VAT wynosi 18 proc.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę