Litwa poparła Polskę w sprawie bezpośrednich dopłat dla rolników

10 listopada 2004

Litwa poparła stanowisko Polski, która domaga się, by nowe dopłaty - Unia Europejska zamierza je wprowadzić do mleka i roślin energetycznych - były wypłacane rolnikom w pełnej wysokości, tj. w 100 proc. Tymczasem w nowych krajach członkowskich Unia zamierza stosować inne zasady niż w "15".

"Taka sytuacja jest krzywdząca wobec Litwy a także Polski, które - podobnie jak stare państwa Unii - powinny te dopłaty otrzymywać już teraz w 100 procentach" - powiedział w wtorek PAP dyrektor departamentu ds. Unii Europejskiej ministerstwa rolnictwa Litwy Laimonas Cziakas.

Litwa dołączyła się do pozwu Polski złożonego w czerwcu w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości i będzie próbowała udowodnić, że w sprawie dopłat dla litewskich rolników został naruszony Traktat Akcesyjny. Gdyby wygrała tę sprawę, to suma bezpośrednich dopłat dla litewskich rolników do 2013 roku zwiększyłaby się o ponad 200 mln euro.

Cziakas przypomniał, że zgodnie z tym, co zostało wynegocjowane w okresie przedczłonkowskim, dopłaty bezpośrednie będą zwiększane stopniowo: od 25 proc. w 2004 roku do 100 proc. w 2013 roku. "W związku z niedawną unijną reformą rolną pojawiły się nowe bezpośrednie dopłaty, w sprawie których Litwa nawet nie negocjowała, bo ich nie było - na przykład dopłaty za mleko, albo dopłaty za uprawy energetyczne" - dodał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę