FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Madryt akceptuje francusko-niemiecką propozycję reformy WPR

17 czerwca 2003

Hiszpania zdecydowała się zaakceptować francusko-niemieckie propozycję dotyczącą reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przedstawioną w ubiegłym tygodniu, jako najlepszy sposób na ochronę własnych interesów – poinformował w poniedziałek madrycki dziennik "El Pais".

Propozycja francusko-niemiecka przewiduje m. in. utrzymanie cen skupu zbóż (wobec propozycji Brukseli, aby ceny te obniżyć o 5 proc.), przedłużenie aktualnych kwot na produkcję mleka do 2014 roku, tylko częściowe uniezależnienie pomocy dla rolnictwa od produkcji.

Zdaniem "El Pais", propozycje te są korzystne dla Francji i Niemiec, ale w dużej mierze także dla Madrytu – choć nie spełniają żądań wysuniętych wcześniej przez hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa.

Madryt chciał m. in. utworzenia specjalnego funduszu - w wysokości 50 euro na hektar – na pomoc dla regionów mniej rozwiniętych. Dziennik uważa jednak, że istnieje niewielka szansa na otrzymanie takiej pomocy.

Według hiszpańskiego ministra rolnictwa, Miguela Ariasa Cańete, umowa między Francją i Niemcami w tej sprawie została zawarta już pół roku temu. To Niemcy zbliżyły się do stanowiska Francji i Hiszpanii – uważa minister.

Propozycje reformy WPR unijnego komisarza ds. rolnictwa Franza Fischlera popierają natomiast Wielka Brytania, Szwecja, Holandia i Dania.

Po fiasku ubiegłotygodniowych rozmów w Luksemburgu, ministrowie rolnictwa UE rozpoczną we wtorek końcową debatę na temat reformy WPR. "EL Pais" przewiduje, że umowa francusko-niemiecka, łagodząca warunki reformy przedstawione przez Komisję Europejską, powinna przyczynić się osiągnięcia kompromisu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę