aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Marcinkiewicz: budżet UE na 2006 rok niezły dla Polski

22 listopada 2005
Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował w poniedziałek, że rząd nie podjął decyzji o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej na 2006 rok. Jak dodał, informacja, że Polska miałaby zawetować budżet UE jest informacją dziennikarską, a nie informacją rządową.

W strukturach rządu nie pojawiła się taka propozycja, o jakiej mówią dziennikarze –  powiedział premier w poniedziałek w radiowych "Sygnałach Dnia". Podkreślił, że nigdy nie było takich zamiarów. W miniony piątek "Rzeczpospolita" napisała, że polski rząd może nie poprzeć przyjęcia budżetu przez Radę UE.

Dziś jest ostateczna rozmowa nasza na ten temat (decyzji Polski w sprawie budżetu UE) i wypracowanie stanowiska –  powiedział premier. Ta ostateczna (decyzja), która dziś zapadnie, nie będzie już decyzją, która mogłaby w jakikolwiek zmienić budżet na 2006 r., który jest dla Polski budżetem niezłym. Są to tak duże środki finansowe, że będziemy mogli doprowadzić - wykorzystując je do realizacji wielu zadań, które są w Polsce - do wykonania.

Marcinkiewicz zapowiedział też w poniedziałek, że w tym tygodniu dojdzie do spotkania ministra skarbu z szefami polskich koncernów paliwowych. Rozmowy mają dotyczyć m.in. wysokości marży na paliwa.

Według premiera, obniżenie stawki akcyzy na paliwa spowodowało, że polskie koncerny podniosły marże na paliwa. -Państwo oddało kilkaset milionów złotych na wyższy zarobek rafinerii - powiedział Marcinkiewicz.

Premier pytany, jak "można zmusić" koncerny do obniżki marż odpowiedział: Są różne sposoby. Jestem przekonany, że rozmowa na ten temat, upublicznienie tych wiadomości będą wystarczające. Pytany z kolei, czy dopuszcza podniesienie akcyzy na paliwa, powiedział: Jeśli ma być tak, że państwo polskie, budżet będzie rezygnował z jakichś pieniędzy nie po to, by ulżyć Polakom, by obniżyć ceny paliw, tylko po to, by podnieść zyski rafinerii polskich, to na to zgody być nie może.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę