aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mazowieckie: 578 wniosków o dofinansowanie z UE

6 października 2004

W woj. mazowieckim złożono dotychczas 578 wniosków o dofinansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska, restrukturyzacji obszarów wiejskich, edukacji i ochrony zdrowia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tylko 7 z nich wpłynęło od organizacji pozarządowych - podano we wtorek w Warszawie na konferencji "Razem dla Mazowsza - razem dla Europy".

Dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju Regionalnego i Funduszy Strukturalnych Urzędu Marszałkowskiego Albert Borowski tłumaczył, że najpierw ogłoszono nabór wniosków na projekty, których celem jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury (m.in. transport, ochrona środowiska) i rozwój lokalny (rozwój obszarów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych obszarów miejskich, rozbudowy i modernizacji szkół i szpitali).

A w tych dziedzinach - jak powiedział - udział organizacji pozarządowych jest niewielki. Większego udziału organizacji pozarządowych można się spodziewać podczas konkursów dotyczących rozwoju zasobów ludzkich w regionach.

Jeszcze w tym roku - jak zapowiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tadeusz Zając - mają być rozpisane konkursy na projekty dotyczące reorientacji zawodowej osób odchodzących z rolnictwa i zagrożonych procesami restrukturyzacyjnymi.

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) w latach 2004-2006 na rozwój i modernizację infrastruktury, służącej podniesieniu konkurencji regionu (priorytet 1) zostanie przeznaczonych 824,5 mln zł, na wzmocnienie zasobów ludzkich (priorytet 2) - 230,1 mln zł, a na rozwój lokalny (priorytet 3) - 381,2 mln zł.

Borowski, pytany, czy można spodziewać się wystarczającej liczby dobrych projektów na czas, powiedział, że już obecnie w niektórych działaniach (ZPORR dzieli się na trzy priorytety, a każdy z priorytetów na kilka działań) kwoty, o jakie wnioskują projektodawcy, kilkakrotnie przewyższają sumy, które są do wydania.

Minimalna wartość projektów w zależności od działań waha się od 2 tys. euro do 25 tys. euro. Maksymalnej wartości nie podano.

Anna Krupecka z gabinetu wojewody mazowieckiego powiedziała, że istotne jest, aby w niektórych działaniach z zakresu rozwoju infrastruktury społecznej (np. restrukturyzacja szkół i szpitali) brały udział organizacje pozarządowe - same bądź we współpracy z samorządem.

"Organizacje pozarządowe są często słabe i nie stać ich, by ubiegać się o dofinansowywanie własnych projektów, nie zawsze mają te 25 proc. potrzebnych środków, ale zawsze mogą być partnerem samorządów" - powiedziała Krupecka. Jej zdaniem "samorządy muszą optymalizować środki i nauczyć się korzystać z doświadczeń organizacji pozarządowych".

W konferencji wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych. Symbolicznie podpisano też Pakt o relacjach między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz rozwiązywania problemów społecznych na Mazowszu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę