Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Mazowieckie: 578 wniosków o dofinansowanie z UE

6 października 2004

W woj. mazowieckim złożono dotychczas 578 wniosków o dofinansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska, restrukturyzacji obszarów wiejskich, edukacji i ochrony zdrowia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tylko 7 z nich wpłynęło od organizacji pozarządowych - podano we wtorek w Warszawie na konferencji "Razem dla Mazowsza - razem dla Europy".

Dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju Regionalnego i Funduszy Strukturalnych Urzędu Marszałkowskiego Albert Borowski tłumaczył, że najpierw ogłoszono nabór wniosków na projekty, których celem jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury (m.in. transport, ochrona środowiska) i rozwój lokalny (rozwój obszarów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych obszarów miejskich, rozbudowy i modernizacji szkół i szpitali).

A w tych dziedzinach - jak powiedział - udział organizacji pozarządowych jest niewielki. Większego udziału organizacji pozarządowych można się spodziewać podczas konkursów dotyczących rozwoju zasobów ludzkich w regionach.

Jeszcze w tym roku - jak zapowiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tadeusz Zając - mają być rozpisane konkursy na projekty dotyczące reorientacji zawodowej osób odchodzących z rolnictwa i zagrożonych procesami restrukturyzacyjnymi.

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) w latach 2004-2006 na rozwój i modernizację infrastruktury, służącej podniesieniu konkurencji regionu (priorytet 1) zostanie przeznaczonych 824,5 mln zł, na wzmocnienie zasobów ludzkich (priorytet 2) - 230,1 mln zł, a na rozwój lokalny (priorytet 3) - 381,2 mln zł.

Borowski, pytany, czy można spodziewać się wystarczającej liczby dobrych projektów na czas, powiedział, że już obecnie w niektórych działaniach (ZPORR dzieli się na trzy priorytety, a każdy z priorytetów na kilka działań) kwoty, o jakie wnioskują projektodawcy, kilkakrotnie przewyższają sumy, które są do wydania.

Minimalna wartość projektów w zależności od działań waha się od 2 tys. euro do 25 tys. euro. Maksymalnej wartości nie podano.

Anna Krupecka z gabinetu wojewody mazowieckiego powiedziała, że istotne jest, aby w niektórych działaniach z zakresu rozwoju infrastruktury społecznej (np. restrukturyzacja szkół i szpitali) brały udział organizacje pozarządowe - same bądź we współpracy z samorządem.

"Organizacje pozarządowe są często słabe i nie stać ich, by ubiegać się o dofinansowywanie własnych projektów, nie zawsze mają te 25 proc. potrzebnych środków, ale zawsze mogą być partnerem samorządów" - powiedziała Krupecka. Jej zdaniem "samorządy muszą optymalizować środki i nauczyć się korzystać z doświadczeń organizacji pozarządowych".

W konferencji wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych. Symbolicznie podpisano też Pakt o relacjach między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz rozwiązywania problemów społecznych na Mazowszu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

...Gdy mróz w lutym mocno trzyma, wtedy już niedługa zima...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
KRUS_6.11.20krir_170717
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę