aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Miejsce organizacji pozarządowych po wejściu Polski do UE

5 listopada 2003

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej otwiera nowe możliwości przed polskim organizacjami pozarządowymi, ale tylko od ich aktywności zależy, czy skorzystają z szansy - powiedział we wtorek prof. Marek Pliszkiewicz z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Organizacje pozarządowe w krajach UE wchodzą do instytucji, które uczestniczą w procesie decyzyjnym, mają prawo do wyrażania opinii, przedstawiania swojego stanowiska. Instytucją, w której zasiadają przedstawiciele organizacji pozarządowych, jest m.in. Komitet Ekonomiczno-Społeczny Unii Europejskiej – powiedział Pliszkiewicz w czasie dwudniowego seminarium nt. miejsca organizacji pozarządowych po wejściu Polski do Unii Europejskiej, które rozpoczęło się we wtorek w Warszawie.

Pliszkiewicz wyjaśnił, że KES został powołany wraz z Europejską Wspólnotą Gospodarczą w 1957 roku i pełni funkcję organu doradczego Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej. W KES zasiadają reprezentanci państw członkowskich podzieleni na trzy grupy - pracodawców, pracowników i tzw. przedstawicieli różnych interesów, w której uczestniczą m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych. Obecnie KES liczy 222 osoby, a jego kadencja trwa cztery lata.

Organizacje pozarządowe wchodzące w jego skład mają wszystkie uprawnienia członków Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Oznacza to, że biorą one udział w działalności opiniodawczej i doradczej. Przy każdym projekcie prawnym Komisji Europejskiej Komitet jest pytany o zdanie – powiedział.

Profesor zaznaczył, że po wejściu naszego kraju do UE także przedstawiciele polskich organizacji zasiądą w KES. – Prawdopodobnie będzie to 21 osób - po 7 osób do każdej z grup – dodał.

Według Pliszkiewicza "fakt, że głos polskich organizacji będzie słyszany w UE, spowoduje, że będą one miały większe znaczenie niż obecnie". – Jednak tylko od aktywności społecznej i zaangażowania organizacji zależy, czy skorzystają one z możliwości prawnych, jakie się otwierają –podkreślił.

Warszawskie seminarium zostało zorganizowane przez Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przy Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. W środę jego uczestnicy będą rozmawiali m.in. o roli organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę