Milion euro na małe granty

18 kwietnia 2003

W tym roku Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie dysponuje dwukrotnie większym budżetem, bo jednym milionem euro, na dotacje w ramach programu Małych Grantów (SPF). Oznacza to, że przyzna więcej dotacji.

Termin składania wniosków mija 16 czerwca br. o godz. 16:30. Wniosek zgłoszeniowy i wytyczne do programu znajdują się na stronie www.europa.delpol.pl/ngo.

Przedstawicielstwo Komisji przypomina, że program dotyczy przede wszystkim projektów, które: poszerzają wiedzę na temat integracji Polski z Unią Europejską; mają bezpośredni wkład w proces przystępowania Polski do UE lub przybliżają problematykę europejską w Polsce.
Przedstawicielstwo zapowiada, że w tym roku priorytet będą miały projekty z dziedziny kultury i sportu, adresowane do mieszkańców wsi i małych miast, a także do osób z utrudnionym dostępem do informacji europejskiej (np. osób starszych czy niepełnosprawnych). W konkursie mogą brać udział fundacje, stowarzyszenia, instytucje kulturalne i inne instytucje typu non-profit.
Muszą one mieć siedzibę w Polsce, bezpośrednio odpowiadać za wdrożenie projektu, dysponować wystarczającymi funduszami dla zapewnienia płynności finansowej w realizacji projektu i zapewnienia dofinansowania oraz wykazać się doświadczeniem w realizacji projektów z podobnej dziedziny i o podobnej skali.

Każdy wnioskodawca powinien też zapewnić patronat medialny (przynajmniej na poziomie regionalnym) zgłaszanego projektu.
Dofinansowanie jednego projektu z budżetu programu nie może być mniejsze niż 5 tys. euro ani przekraczać 50 tys. euro, a jednocześnie nie może wynosić więcej niż 80 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych ujętych w budżecie.
Projekty należy zgłaszać w języku angielskim, a przy pisaniu wniosku pamiętać, że działania objęte projektem nie mogą zaczynać się wcześniej niż w październiku 2003 roku oraz muszą kończyć się najpóźniej we wrześniu 2004 roku.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej przypomina, że jest to już szósta edycja konkursu, cieszącego się dużym zainteresowaniem organizacji pozarządowych w Polsce. Przypomina też, że celem programu jest wspieranie działań na rzecz integracji Polski z Unią Europejską.

Small Projects Programme jest częścią programu Phare, który działa w Polsce od 1990 roku. Łącznie w ramach tego programu Phare przyznano Polsce blisko 3,5 miliarda euro. Łącznie z programami ISPA i SAPARD, udostępnionymi krajom kandydującym od 2000 r. da to do końca 2003 roku łączną sumę przyznanej pomocy unijnej w wysokości 5,8 miliarda euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę