aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ministrowie w Zachodniopomorskiem

20 maja 2003

Rządowy program „Od piątego do piątego” polega przede wszystkim na otwartych spotkaniach przedstawicieli rządu z mieszkańcami miast, gmin i wsi na terenie całej Polski. Chodzi o to, aby dotrzeć z informacją zindywidualizowaną i zregionalizowaną do obywateli reprezentujących rozmaite środowiska, grupy społeczne i zawodowe. Przedstawiciele rządu z resortów: skarbu państwa, kultury, zdrowia, rolnictwa i rozwoju wsi, nauki i informatyzacji oraz z ministerstwa finansów odbyli dzisiaj cykl spotkań na temat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, zachęcając do udziału w referendum mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Gospodarzem wizyty był wojewoda zachodniopomorski Stanisław Wziątek.

Wczoraj (19 maja) wizytę ministrowie rozpoczęli od udziału w posiedzeniu Zachodniopomorskiej Rady Integracji Europejskiej. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów, ministrowie przedstawili najważniejsze wyzwania stojące przed ich resortami w związku z przygotowaniem do funkcjonowania w Unii Europejskiej oraz zaprezentowali działania rządu związane z kampanią informacyjną. Podczas Rady ministrowie mówili również o możliwościach aktywnego włączenia poszczególnych środowisk w proces integracji.

Minister kultury Waldemar Dąbrowski podczas spotkań, m.in. z przedstawicielami kultury oraz studentami kierunków artystycznych szczecińskich uczelni wyższych podkreślił, że najwyższą wartością narodów w XXI wieku jest talent. Społeczeństwo odniesie sukces wówczas, kiedy będzie miało system identyfikacji talentu, jego rozwoju i angażowania w system gospodarczy i społeczny – powiedział minister. Szef resortu kultury wielokrotnie podkreślał również, że najgorszym scenariuszem – jaki sobie wyobraża – związanym z członkostwem Polski w Unii, jest niewielkie wykorzystanie środków, które dostajemy od Unii, np. na poziomie 15% lub 25%. I dlatego – jego zdaniem – jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed obywatelami RP jest, abyśmy potrafili dobrze się przygotować do wykorzystania wszystkich tych możliwości, które stwarza członkostwo w Unii. Polska ze swojego budżetu będzie wpłacać składkę do budżetu Unii, ale dwa razy większa kwota wraca już nie do budżetu państwa tylko do regionu, środowisk lokalnych, najlepiej skonstruowanych projektów, które mają europejski sens związany z filozofią funduszu spójności i filozofią wyrównywania szans – powiedział. Minister Waldemar Dąbrowski odpowiadał także na pytania związane z obawami i wyzwaniami wynikającymi z naszego członkostwa w rodzinie 25 europejskich państw. – Ktoś, kto myśli, że stolicą Europy jest Bruksela, ten się myli. Stolicami Europy jest Paryż, Londyn, Madryt i może być Warszawa. (…) Ale Wy sami w sobie musicie znaleźć tę stołeczność, musicie w sobie odnaleźć Europę i to jest wyzwanie największe – mówił minister Dąbrowski. Dodał również, że najistotniejsze jest to, jak my sobie wyobrażamy samych siebie w tej wielkiej europejskiej wspólnocie.

Wiceminister nauki i informatyzacji Ewa Okoń-Horodyńska spotkała się m.in. ze studentami Politechniki Szczecińskiej. Rozmawiała o skali realizacji usług informatycznych na rzecz społeczeństwa i administracji oraz o jakości tych usług. Minister zwróciła szczególną uwagę, że ważne jest tworzenie w Polsce gospodarki zbudowanej na wiedzy.

Minister Skarbu Państwa Piotr Czyżewski spotkał się z pracownikami, związkami i zarządem Zespołu Elektrowni „Dolna Odra” w Nowym Czarnowie. Poinformował m.in. o przyszłości sektora energetycznego i omówił wizję prywatyzacji oraz restrukturyzacji dla tego sektora. Minister odbył dzisiaj również spotkanie z młodzieżą oraz przedstawicielami samorządów i różnych grup społeczno-zawodowych w mieście Gryfin. Uczestnicy spotkania pytali ministra m.in. o to, co się stanie jeśli Polacy opowiedzieliby się w referendum przeciwko wstąpieniu naszego kraju do Unii, i o to, czy będąc w Unii grozi nam, np. podwyższenie cen.

Województwo zachodniopomorskie odwiedził dzisiaj również wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak. Jego spotkania z lokalnymi władzami, mieszkańcami oraz z rolnikami z zachodniopomorskiego dotyczyły m.in. przyszłości polskiego rolnictwa w UE, pozyskiwania środków z funduszów strukturalnych oraz funkcjonowania rynków rolnych w Unii. O funduszach strukturalnych i sposobach ich wykorzystywania rozmawiał dzisiaj również wiceminister finansów Marek Ociepka, który spotkał się ze studentami kierunków ekonomicznych szczecińskich uczelni oraz z przedstawicielami władz lokalnych powiatu myśliborskiego.

Minister zdrowia Leszek Sikorski uczestniczył w spotkaniach ze studentami Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz przedstawicielami środowisk uzdrowiskowych w Świnoujściu. W Szczecinie minister zapewniał studentów, że Unia Europejska pozwoli im na wybór czy chcą wyjechać za granice i tam rozwijać swą karierę zawodową, czy pozostać w Polsce i dołączyć do bardzo dobrze wykwalifikowanej kadry polskiej służby zdrowia. Minister rozmawiając z młodzieżą o korzyściach integracji europejskiej wspomniał również o konkurencyjności polskich usług medycznych po akcesji do struktur unijnych. W Świnoujściu natomiast minister odbył spotkanie na temat funkcjonowania uzdrowisk polskich z chwilą wejścia do UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę