aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Na 1 mld zł opiewają już wnioski rolników w ramach SPO

14 marca 2005
Na 1 mld zł opiewają złożone już przez polskich rolników wnioski o wsparcie inwestycji w gospodarstwach z zasilanego przez UE Sektorowego Programu Operacyjnego na lata 2004-2006. To dopiero 50 proc. możliwości programu - poinformował w piątek minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

"Unijne programy spotkały się z wielkim zainteresowaniem polskich rolników, przetwórców żywności i innych producentów sektora rolno-spożywczego" - powiedział podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech oraz Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo w Kielcach.

Olejniczak dodał, że dzięki programowi SAPARD i wcześniejszym kredytom preferencyjnym Polska osiągnęła po raz pierwszy w 2003 roku w branży spożywczej nadwyżkę w handlu z UE, a w 2004 roku z całą zagranicą. "W ciągu roku wyprodukowaliśmy o miliard litrów mleka więcej. To oznacza, że o tyle więcej jesteśmy w stanie go sprzedać" - zaznaczył minister.

Według niego, dzięki unijnym funduszom pomocowym trafiło na wieś w ciągu roku około 30 tys. sztuk nowoczesnych maszyn - głównie traktorów i kombajnów - ale proces modernizacji gospodarstw wymaga intensywnej kontynuacji.

"Europejskie rolnictwo stoi bowiem przed ogromnym wyzwaniem; musi rywalizować z wielkimi potęgami w produkcji żywności - z Ameryką i Azją. Bez dobrej współpracy na naszym kontynencie nie ma szans, abyśmy mogli powiedzieć, że za kilka lat europejskie rolnictwo będzie w stanie skutecznie konkurować z takimi potęgami" - powiedział Olejniczak.

Ocenił, że rozwojowi międzynarodowej współpracy w przemyśle rolno-spożywczym dobrze służą targi organizowane w Kielcach. Odwiedził na nich m.in. niemiecki pawilon techniki rolniczej, nad którym honorowy patronat objęła minister ochrony konsumenta żywności i rolnictwa Niemiec Renate Kunast.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę